Erzurum'da çiftçilerin toplumsal sorunları üzerine bir durum çalışması
A case study on the societal problems of farmers in Erzurum
- Tez No: 900665
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN GEÇGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu çalışmanın amacı, Erzurum'da çiftçilerin toplumsal sorunlarına yönelik durumu nitel bir yaklaşımla ortaya koymaktır. Bu çalışmada, araştırma deseni olarak durum çalışması kullanılmıştır. Araştırma yaklaşımında, çiftçilik alanındaki sorunlara gönderme yapan ve ulaşılabilen her türlü belge gözden geçirilmiştir. Araştırmanın uygulanmasında çiftçilerin, çiftçilik alanındaki sorunlara atfettikleri anlam kalıpları, bu kalıpları etkileyen ve belirleyen unsurlar, çiftçilerin doğal ortamında keşfedilmeye çalışılmıştır. Bu çalışmada, çalışma grubu olarak Erzurum'daki 8 ilçeden 17 çiftçiye ulaşılmıştır. Ulaşılan çiftçilerle yapılan görüşmeler, 5 Ekim 2022-12 Kasım 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırma süresince çiftçilerin ifade ettikleri her şey ve bunları ifade etme tarzları titizlikle analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda çiftçilerin yaşamında ve mesleki uğraşlarında etkili olan sorunların toplumsal boyutunun daha karmaşık ve sancılı bir yapı sergilediği görülmüştür. Çiftçilerde ekonomik durum, kültürel yapı, toplumsal değişme ve yaşam koşulları, işgücü, gelenekler, yoksunluklar, göç, teknik yeniliklere uyum, riskler, güvencesizlik, kuşak çatışması, haksız rekabet gibi temalar ön plana çıkmıştır. Bu temaların sosyolojik yansımaları yorumlanarak araştırma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the situation regarding the social problems of farmers in Erzurum with a qualitative approach. In this study, a case study was used as the research design. In the research approach, all available documents referring to problems in the field of farming were reviewed. In the implementation of the research, the patterns of meaning that farmers attribute to the problems in the field of farming and the factors that affect and determine these patterns were tried to be discovered in the natural environment of the farmers. In this study, 17 farmers from 8 districts in Erzurum were reached as the study group. Interviews with the farmers were conducted between October 5, 2022 and November 12, 2022. During the research, everything the farmers expressed and the way they expressed them were meticulously analyzed. As a result of the research, it was seen that the social dimension of the problems that are effective in the lives and professional endeavors of farmers exhibits a more complex and painful structure. Themes such as economic situation, cultural structure, social change and living conditions, labor force, traditions, deprivations, migration, adaptation to technical innovations, risks, precariousness, generational conflict, unfair competition came to the fore. The research was completed by interpreting the sociological reflections of these themes.