Salda Gölü (Burdur) Havzasının korunmasında kullanılan atıksu arıtma tesisi yerlerinin zemin ve mühendislik özelliklerinin araştırılması
Investigation of soil and engineering properties of wastewater treatment plant sites used to protect Salda Lake (Burdur) Basin
  1. Tez No: 900721
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM ÖZBAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜZİDE KALYONCU ERGÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Jeolojik, hidrojeolojik ve jeomorfolojik amaçlı birçok çalışma Salda Gölü'nü de içine alan bölgede gerçekleştirilmiştir. Bu gölün eşsiz güzelliği ve Mars'a benzerlik tespiti nedeniyle uluslararası kamuoyunun ilgisini çekmiş ve çeşitli çevre koruma konusunda ağırlıklı araştırmalara konu olmuştur. Bölgedeki Salda ve Doğanbaba Köyleri ile Yeşilova (Burdur) İlçesi gibi yerleşim bölgelerinin deşarjı Salda Gölü havzası içinde yer almaktadır. Bu nedenle, Salda Gölü Havzası'nı korumak, atık suların sağlıksız deşarjından kurtarmak ve deşarj kriterlerini sağlamak amacıyla yeni arıtma tesislerinin projelendirilmesi gibi mühendislik çalışmalarına ihtiyaç duyulmuştur. Bu kapsamda, bir adet Konvansiyonel Arıtma Tesisi Projesi ve iki adet Paket Arıtma Tesisinin yapılması kararlaştırılmıştır. Söz konusu bu iki projenin uygunluğunun araştırılması amacıyla 20 lokasyonda toplam 213,5 m sondaj ve 31 lokasyonda toplam 105,3 m araştırma çukuru açılmıştır. Bu yeraltı araştırma tekniklerinin yanı sıra, bölgedeki zeminlerin fiziksel ve mekanik özelliklerinin öngörüsünde kullanılmak üzere iki ayrı profilde“çok kanallı yüzey dalgası analiz yöntemi (MASW)”ölçümü yapılmıştır. Açılan sondaj kuyuları, araştırma çukurları, yüzey dalgası ölçümleri ile laboratuvar çalışmalarından yararlanılarak bölgedeki birimlerin zemin özellikleri hakkında ve tesis ünitelerinin oturacağı, hatların geçeceği zeminlere ait mühendislik parametreleri hakkında bilgiler bu çalışma kapsamında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Many geological, hydrogeological and geomorphological studies have been carried out in the region, including Salda Lake. Due to the unique beauty of this lake and its similarity to Mars, it has attracted the attention of the international public and has been the subject of various environmental protection studies. The discharge of residential areas such as Salda and Doğanbaba Villages and Yeşilova (Burdur) District in the region is located within the Salda Lake basin. For this reason, engineering studies such as designing new treatment facilities were needed to protect the Salda Lake Basin, save it from unhealthy wastewater discharge and meet the discharge criteria. In this context, it was decided to build one Conventional Treatment Plant Project and two Package Treatment Plants. To investigate the suitability of these two projects, a total of 213.5 m of drilling holes were opened in 20 locations, and a total of 105.3 m of research pits were opened in 31 locations. In addition to these underground research techniques,“multi-channel surface wave analysis method (MASW)”measurements were made in two separate profiles to be used in predicting the physical and mechanical properties of the soils in the region. Using drilling wells, research pits, surface wave measurements and laboratory studies, information about the ground properties of the units in the region and the engineering parameters of the ground where the facility units will sit, and the lines will pass were evaluated within the scope of this study.