Tam dişsiz çenelerde rezorpsiyon miktarının rehberli cerrahi ve Pro Arch konsepti ile yerleştirilen implantlarda görülen sapma üzerine etkisinin incelenmesi
Effect of resorption type on accuracy of guided implant surgery used in Pro Arch concept
- Tez No: 900720
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN GÖÇMEN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Sabit protetik restorasyon yapılması için yerleştirilen en az iki tanesi açılı 4 implantın doğru konumlandırılması bu konseptte başarılı sonuçlar elde etmek için oldukça önemlidir. İmplantların en uygun konumda yerleştirilebilmesi için cerrahi rehberlerden faydalanılabilir. Bu konseptte uygulanan implantların planlanan konumdan sapma göstermesi sistemin başarısını olumsuz etkileyebilecek bir etken olup, komplikasyonlara neden olabilir. Alt çenede mental foramenin hemen önünde açılandırılan implantlarda oluşacak sapma sinir hasarına neden olabilir. Maksillada sinüs boşluğunun hemen önünde açılandırılan implantlar ise sinüs membranını perfore edilebilir. Bu konsept gereği implantlara erken yükleme yapılması planlanılır dolayısıyla implantlardan primer stabilizasyon elde etmek oldukça önemlidir. Primer stabilizasyon kortikal kemik içerisine yerleştirilen implantlarda daha fazla olur. İmplantların kortikal kemikten destek alabileceği konumları belirleyip, rehberler yardımı ile istenilen bölgelere yerleştirebilmek bu konseptte yapılması istenilen erken yükleme uygulamasına katkıda bulunacaktır. Tam dişsiz ağızlarda mukoza destekli implant rehberlerinin hassasiyeti daha fazla sorgulanmaktadır. Optik tarayıcılar ve cbct görüntülerini çakıştıracak referans dişler bulunmadığından bu rehberlerin hazırlığı daha zordur ve hassasiyet kolayca bozulabilir. Bu rehberlerin hassasiyeti birçok faktörden etkilenebilir. Bizim çalışmamızın amacı tam dişsiz hastalarda rezorpsiyona bağlı oluşmuş farklı alveol kret anatomilerinin, rehberli cerrahi yardımı ile yerleştirilen implantlardaki sapma üzerindeki etkisi değerlendirilmiş ve sonuç olarak rezorpsiyonun tipinden bağımsız olarak rehberlerin stabilizasyonunun önemli olduğu ve çakıştırma yapılabilmesi açısından referans noktalarının doğru belirlenmesi gerektiği belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Accurate positioning implants is crucial to achieve successful outcomes in four implant supported fixed prosthetic restoration. Administration of guided surgery might be quite beneficial to place the implants in the most appropriate position in this concept. Deviation from the planned position is the most crıtcal factor that may adversely affect the success of the concept. Unsuccessful angulation of implants around the mental foramen may lead to nerve deficiency. Posterior implants located just in front of the sinus cavity have the potential risk of sinus membrane perforation. Additionally, obtaining primary stabilization is expected to fulfill the requirements of this concept and immediately load provisional prosthesis. Primary stabilization is obtained in implants placed within the cortical bone. To be able to plan preoperatively locations of the implants and gain support from the cortical bone is possible by the help of the guided surgery, and so obtaining early loading condition may be accomplished. The accuracy of mucosa supported surgical guides for full edentulous jaw is open to questioned because there are no reference aligning points like teeth for pairing optical scan data and cbct data. The preparation of these surgical guides is more difficult and the accuracy can easily fail. The accuracy of surgical guides for fully edentulus jaws may be affected from various factors. The preparation of these surgical guides is more difficult and the accuracy can easily fail. The aim of our study was to evaluate the effect of different alveolar crest morphology on the deviation of implants during guided surgery.