Erişilebilir turizmde engelli bireylerin tur programlarına katılım durumları: Diyarbakır örneği
Bariers to the participation of disabled individuals in tour programs in accessible tourism: Diyarbakır example
- Tez No: 900747
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAY GÜLERTEKİN GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tez çalışması, Diyarbakır İlinde yaşamakta olan engelli bireylerin turlara katılım durumunu incelemektedir. Araştırmanın amacı, turizm etkinliklerine katılım sağlayan ve konaklama hizmetlerinden yararlanan engelli bireylerin deneyimlerini değerlendirmektir. Çalışmanın örneklemi, Diyarbakır ilinde yer alan özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerindeki 15 ile 33 yaş arası 31 engelli birey, dört ve beş yıldızlı 7 konaklama işletmeleri çalışanları ve 5 acenta yetkililerinden oluşmaktadır. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden biri olan yarı yapılandırılmış görüşme tekniğinden yararlanılmıştır. Görüşmeler, ses kaydı, telefon ve yüz yüze görüşme ve not alma tekniği ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada Nvivo nitel veri analizi kullanılmıştır. Katılımcıların demografik bilgisi ve bulguları tablo şeklinde oluşturulmuştur. Engelli bireylerden elde edilen bulgulara göre oteldeki temizlik hizmetlerinin yetersizliği, asansörlerin aktif olmaması ve işitme-dil-konuşma engelli bireyler ile ilgilenen yardımcı personelin olmaması, turizmde katılımcılarını olumsuz etkilemektedir. Engelli bireylerin tur gezileri sırasında karşılaştıkları alt yapı yetersizliği, tesis eksikliği, rehber eksikliği gibi etkenlerden dolayı sorun yaşadıkları sonucuna varılmıştır. Bu tez çalışması, engelli bireylerin turizm etkinliklerine katılımını arttırmak ve iyileştirmede bulunmak için yapılacak çalışmalara dair öneriler sunmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the participation of disabled individuals living in Dıyarbakır province in tours. The aim of the research is to evaluate the experiences of disabled individuals participating in tourism activities and benefiting from accommodation services. The sample of the study consists of 31 disabled individuals between the ages of 15 and 33 working in special education and rehabilitation centers in Diyarbakır province, employees 7 four and five star accommodation establishments, and 5 agency officials. In the study, semi-structured interview technique, one of the qualitative research methods, was used. Interviews were conducted using voice recording, telephone and face-to-face interviews and note-taking techniques. Nvivo qualitative data analysis was used in the research. Participants' demographic information and findings were created in table form. According to the findings obtained from disabled individuals, inadequate cleaning services in the hotel, inactive elevators and the absence of support staff to care for hearing-language-speech impaired individuals negatively affect participants in tourism. It has been concluded that disabled individuals experience problems due to factors such as inadequate infrastructure, lack of facilities, and lack of guides during tours. This thesis study has presented suggestions for studies to be carried out to increase and improve the participation of disabled individuals in tourism activities.