Biyofilik tasarımın evrimsel temelleri ve iç mekanda doğa etkileşiminin insan üzerindeki olası etkileri
Evolutionary foundations of biophilic design and potential effects of interaction with nature in the interior on human
- Tez No: 900761
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURİYE NİDA ÇELEBİ ŞEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Anthropology, Architecture, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Biyofilik tasarım, doğal unsurların yaşam alanlarına entegre edilmesini hedefleyerek, insanların fiziksel ve zihinsel sağlıklarını iyileştirmeyi amaçlayan bir tasarım yaklaşımıdır. Bu çalışma, insanın doğayla olan ilişkisini evrimsel bir perspektifle inceleyerek biyofilik tasarımın insan refahı üzerindeki etkilerini bilimsel veriler ışığında araştırmaktadır. Araştırma, evrim teorisinin temelleri ve insan-doğa ilişkisinin tarihsel gelişimi üzerine kuruludur. Erken hominidlerden modern insana uzanan süreçte insanın çevresel adaptasyonları ve doğaya karşı geliştirdiği tercihler; bu tercihlerin temelinde yatan evrimsel mekanizmalar ve psikolojik faktörler detaylı bir şekilde incelenmektedir. Ayrıca, mekan algısının evrimsel kökenleri ve insan beyni üzerindeki etkileri nöromimarlık araştırmaları ışığında tartışılmaktadır. Mekan algısının insan beyni ve davranışları üzerindeki etkileri ele alınarak, biyofilik tasarımın nörobilimsel yönü vurgulanmaktadır. Çalışma kapsamında yapılan literatür taraması ve incelenen deneysel çalışmalar, biyofilik tasarımın iş yerlerinde verimliliği artırabileceğini, eğitim mekanlarında öğrenci başarısını iyileştirebileceğini ve sağlık mekanlarında hastaların iyileşme süreçlerini hızlandırabileceğini ortaya koymaktadır. Bu doğrultuda, doğal unsurların iç mekan tasarımına entegrasyonunun potansiyel faydaları ve uygulama stratejileri değerlendirilmekte, biyofilik tasarımın insan üzerindeki olumlu etkileri bilimsel verilerle desteklenmektedir. İnsan sağlığı ve refahını gözeten yeni bir bakış açısı ve tasarım anlayışı olan biyofilik tasarımın yaygın olarak benimsenmesi hem bireysel hem de toplumsal düzeyde önemli faydalar sağlayacaktır. Sonuç olarak, bu tez,“biyofilik tasarımın iç mimarlık alanında yeni bir paradigma oluşturabileceği ve modern yaşam alanlarının tasarımında doğayla uyumlu ve insan odaklı çözümler sunabileceği”savını, teorik temeller ve ampirik verilerle desteklemenin yanı sıra, bu ilkelerin uygulanabilirliğini gösteren özgün bir tasarım projesiyle de somutlaştırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Biophilic design is a design approach that aims to improve people's physical and mental health by integrating natural elements into living spaces. This study investigates the effects of biophilic design on human well-being in the light of scientific data by examining the human relationship with nature from an evolutionary perspective. The research is based on the foundations of evolutionary theory and the historical development of the human-nature relationship. From early hominids to modern humans, the evolutionary mechanisms and psychological factors underlying human environmental adaptations and preferences towards nature are examined in detail. In addition, the evolutionary origins of the perception of space and its effects on the human brain are discussed in the light of neuroarchitecture research. The neuroscientific aspect of biophilic design is emphasized by addressing the effects of space perception on the human brain and behavior. The literature review and experimental studies conducted within the scope of the study reveal that biophilic design can increase productivity in workplaces, improve student success in educational spaces and accelerate the healing processes of patients in health spaces. In this direction, the potential benefits and implementation strategies of integrating natural elements into interior design are evaluated, and the positive effects of biophilic design on humans are supported by scientific data. The widespread adoption of biophilic design, which is a new perspective and design approach that considers human health and well-being, will provide significant benefits at both individual and societal levels. As a result, this thesis not only supports the argument that“biophilic design can create a new paradigm in the field of interior architecture and offer human-oriented solutions in harmony with nature in the design of modern living spaces”with theoretical foundations and empirical data, but also concretizes it with an original design project that demonstrates the applicability of these principles.