Yüksek sıcaklıklarda çalışan demir çelik elektrik ark ocağı döküm deliğinin (EBT) hesaplamalı akışkanlar dinamiği ile modellenmesi
Iron and steel electric arc furnace casting hole that performs liquid metal casting process at high temperatures modeling with computational fluid dynamics
  1. Tez No: 900775
  2. Yazar: ERDEM ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERİDUN KARAKOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Demir çelik ve demir dışı metal üretim sektörlerinin yaygın olduğu ülkelerde, yüksek sıcaklıklarda çalışan endüstriyel fırınların refrakter tasarımları verimlilik açısından önem arz etmektedir. Endüstriyel fırın refrakterlerinin hesaplamalı akışkanlar dinamiği ile modellenmesindeki amaç, sıvı metal akışının fırın içerisindeki refrakter ile en optimum düzeyde prosesi sürdürmesini sağlamaktır. Bu çalışmada yüksek sıcaklıklarda çalışan endüstriyel bir elektrik ark ocağı (EAO) Eccentric Bottom Tap-Hole (EBT) blok tuğlasının iki farklı tasarımı için ANSYS Fluent ile akış analizi yapılmıştır. Öncelikle sektörde yaygın olarak kullanılan silindirik EBT blok tuğlasından ergimiş metal akış analizi yapılmıştır. İkinci tasarımda sektörde kullanılmayan konik EBT blok tuğlasından ergimiş metal akış analizi yapılmıştır. Konik EBT, ergimiş metalin en optimum şekilde akış sağlaması amacıyla Fluent ortamında analizleri yapılarak tasarlanmıştır. Yapılan analizler sonucunda konik EBT tasarımının, düz EBT tasarıma göre daha düşük türbülansta ve yüksek hızda döküm yapabildiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In countries where iron, steel and non-ferrous metal production sectors are widespread, refractory designs of industrial furnaces operating at high temperatures are important in terms of efficiency. The purpose of modeling industrial furnace refractories with computational fluid dynamics is to ensure that the liquid metal flow maintains the process at the most optimum level with the refractories in the furnace. In this study, flow analysis was performed with ANSYS Fluent for two different designs of Eccentric Bottom Tap-Hole (EBT) block brick of an industrial electric arc furnace (EAF) operating at high temperatures. First of all, molten metal flow analysis was performed on cylindrical EBT block brick, which is widely used in the industry. In the second design, molten metal flow analysis was performed on the conical EBT block brick, which is not used in the industry. Conical EBT was designed by analyzing the molten metal in the Fluent environment in order to provide the most optimum flow. As a result of the analysis, it was concluded that the conical EBT design can cast at lower turbulence and higher speed than the straight EBT design.