Structural and physical properties of praseodymium based manganite systems
Praseodmiyum temelli manganit sistemlerin yapısal ve fiziksel özellikleri
- Tez No: 900776
- Danışmanlar: PROF. DR. CABİR TERZİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmada manganit perovskit oksitlerde Pr1-xSrxMnO3Fy (x = 0.2, 0.3, 0.4 ve 0.5) formülüne sahip Sr-katkılamanın yapısal ve fiziksel özellikleri incelenmiştir. Tüm malzemeler, katı hal reaksiyon tekniği kullanılarak üretilmiştir ve x-ışını kırınımı (XRD), taramalı elektron mikroskobu (SEM) ve sabit dc manyetik alanlarda sıcaklığın bir fonksiyonu olarak özdirenç ölçümleri ile araştırılmıştır. X-ışını toz kırınım ölçüm sonuçlarına göre tüm numuneler, N:62 uzay grubu fazı ile ortorombik yapı göstermiştir. Ayrıca, Pr0.5Sr0.5MnO3 örneğinde N:141 uzay grubuna ait ikinci bir faz ortaya çıkmıştır. SEM sonuçlarına göre örneklerde Pr içeriği azaldıkça tane boyutlarının da azaldığı tespit edilmiştir. Çalışmada özdirenç, sıcaklığın bir fonksiyonu olarak 0 T ve 1 T dc manyetik alan altındaki tüm numuneler için ayrı ayrı ölçülmüştür. Elde edilen ölçüm sonuçlarına göre, (dp/dt) eğrilerinin büküm noktasından yalıtkan- metal geçiş sıcaklığı saptanmış ve Sr içeriği arttıkça TMI'nin daha yüksek sıcaklıklara kaydığı, Pr0.5Sr0.5MnO3 TMI=315 K, bulunmuştur. Pr0.5Sr0.5MnO3 ve TMI=315 K'de belirtildiği gibi Sr içeriği arttıkça TMI'nin daha yüksek sıcaklıklara kaydığı bulunmuştur. Bu çalışmanın sonuçları ile Bu çalışmada elde edilen sonuçlar, Pr temelli manganitlerin sıcaklık algılama cihazlarında kullanılmak üzere oldukça umut verici malzemeler olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The structural and physical properties of Sr-doping in manganite perovskite oxides with the formula Pr1-xSrxMnO3Fy (x = 0.2, 0.3, 0.4 and 0.5) were investigated in this study. The samples were fabricated by the utilization of the solid-state reaction technique and were investigated by using X-ray diffraction, scanning electron microscope, and resistivity measurements as a function of temperature at constant dc magnetic fields. From x-ray powder diffraction measurements, all ceramics showed orthorhombic structure with space group N: 62 phases, and a second phase with space group N:141 appeared with sample Pr0.5Sr0.5MnO3. The investigation of the scanning electron microscope (SEM) revealed that as the Pr content of samples decreases the grain size of the samples decreases. The resistivity was measured for all samples under 0 T and 1 T dc magnetic field as a function of temperature. From these measurements, the insulator-metal transition temperature was obtained from the inflection point of (dp/dt) plots, and it was found that T MI shifted to higher temperatures as Sr content increased as noted in Pr0.5Sr0.5MnO3 the TMI = 315 K. The magnetoresistance was found at about 39% for the sample with x = 0.3 with decreasing the praseodymium concentration lower MR% values were observed. The results obtained in this study show that the Pr-based manganites are promising materials to be used in temperature sensing devices.