Stairmand tipi siklonlarda sıcaklığın toplama verimi ve basınç kayıplarına etkisinin nümerik yöntemlerle incelenmesi
Investigation of the effect of temperature on collection efficiency and pressure losses in stairmand type cyclones using numerical methods
  1. Tez No: 900790
  2. Yazar: MESUT ARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAN BABAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Günümüzde iklim değişikliğinin en büyük nedenlerinden sanayileşmeyle birlikte başlayıp günümüze kadar uzanan süreçte artan hava kirliliğidir. Hava kirliliğini azaltmak için yapılan yasal düzenlemelerle birlikte birçok yöntem bulunmaya ve geliştirilmeye devam etmektedir. Bu yöntemlerden biri ise santrifüj ayıcılardan siklonlardır. Siklonların da çeşitleri mevcuttur. Yapacağımız çalışmada kullanacağımız siklon ise Stairmand tipi siklonlar üzerinde olacaktır. Bilim insanları akış alanını incelemek için birçok ileri teknoloji ortaya koymuşlardır. Ancak koşullar nedeniyle birçoğu pratikte uygulanmamıştır. Bu nümerik analiz yöntemleriyle siklon ayırıcıların performasyonlarını geliştirmek bilim insanları birçok çalışma yapmışlardır. Giriş hızları, giriş açıları, giriş sayıları, giriş-çıkış çapları, akışkan yoğunluğu, partikül boyutu gibi birçok parametrede nümerik analiz yöntemleriyle çalışmalar yapılmıştır. Tek girişli Stairmand tipi siklonda ANSYS Fluent kullanılarak sıcaklığın ayırma verimi ve oluşacak basınç kayıplarına etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, one of the biggest causes of climate change is air pollution, which started with industrialization and continued until today. Many methods are being developed taking into account legal regulations to reduce air pollution. One of the first methods that is recommended for particle seperation are cyclones. There are also various types of cyclones. It was used a unique form of Stairmand type cyclones. Scientists have introduced many advanced technologies to study the flow field. However, these advanced technologies were not always met in practice. Scientists have done many studies to improve the performance of cyclone separators with these numerical analysis methods. Numerical analysis methods have been used in many parameters such as inlet velocities, inlet angles, inlet numbers, inlet-outlet diameters, fluid density, and particle size. The effects of temperature on separation efficiency and pressure drops were studied using ANSYS Fluent in a single inlet Stairmand type cyclone.