Bilim ve sanat merkezi'ne devam eden ve devamsızlık yapan özel yetenekli öğrencilerin psikolojik iyi oluş, akademik benlik algısı ve yalnızlık düzeylerinin incelenmesi
Attendance and absentence at the science and art center psychological well-being of specially talented students academic self-percept and loneliness levels review
- Tez No: 900791
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYHAN AKCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu tez çalışması İzmir İli Bilim ve Sanat Merkezinde eğitim gören ve devamsızlık yapan öğrencilere uygulanıp BİLSEM'lere (Bilim ve Sanat Merkezi) devam etmeyen öğrencilerin psikolojik olarak ne durumda olduğu, onların Bilim ve Sanat Merkezi'ne devam edenlere göre karşılaştırması, psikolojik iyi oluş, akademik benlik algısı ve yalnızlık düzeylerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, başvurunun onaylanmasının hemen ardından veri toplama işlemi ile başlatılmış olup, İzmir ili ve 2019-2020 eğitim öğretim yılı güz dönemi ile sınırlıdır. Araştırmanın evrenini; İzmir ilindeki BİLSEM'lere (Bilim ve Sanat Merkezi) kayıt olmuş, 2019- 2020 öğretim yılında devam eden ve devamsızlık yapan 220 öğrenci oluşturdu. BİLSEM'e (Bilim ve Sanat Merkezi) devam eden öğrenciler seçilirken, BİLSEM'e (Bilim ve Sanat Merkezi) kayıt olduktan sonra 2 yıldır devam etme ölçütü konmuştur. BİLSEM'e (Bilim ve Sanat Merkezi) devam etmeyen öğrencilerde kuruma şartlar yüzünden değil, kendi istediği için devam etmeme ölçütü getirilmiştir. Bu öğrencilerin en az 1 dönem BİLSEM'e (Bilim ve Sanat Merkezi) devam etmesi ölçütü de kullanılmıştır. Psikolojik İyi oluş Ölçeği, Akademik Benlik Algısı Ölçeği, Çocuklarda Kaygı Ölçeği, Sosyodmografik Bilgi Formu uygulanmıştır. Katılımcılardan toplanan veriler istatistiksel analizleri için SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 19.0 programı kullanılmıştır. Anketlerden elde edilen verilerin girişinin ardından veri analizi gerçekleştirilmiştir. Bilim ve Sanat Merkezi'ne Devam Eden ve Devamsızlık yapan Özel Yetenekli Öğrencilerin genel özellikleri tanımlayıcı istatistikler; kesikli değişkenler için sıklık ve yüzde, sürekli değişkenler için ortalama, standart sapma, medyan, minimum-maksimum değerleri verilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde bağımlı değişkenlerin betimleyici istatistikleri verilmiştir. Verilerin normal dağılıma uygun olup olmadığını ortaya koymak amacıyla 'Shapiro Wilk-w' testi uygulanmıştır. Non-parametrik testlerden; Mann-whitney U Testi, Kruskal Wallis, Spearman'ın sıralı bağıntısı uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis was applied to the students with poor attendance at school in the Science and Art Center of Izmir province, aims to analyze the students', who do not attend the c lasses in BILSEM(Science and Art Center), psychological state and to compare them with those who have high attendance at school, to study on psychological well-being, academic self-perception and levels of loneliness. The study was begun along with data acquisition right after the application had been granted and it is limited in Izmir province and 2019-2020 academic year-fall term. The population of the study was constituted by 220 students who were enrolled in BILSEMs (Science and Art Centers) in Izmir province and attend to school with high absenteesim in 2019- 2020 academic year. It became a criteria to attend the classes for 2 years after the enrollment to BILSEM (Science and Art Center) in the process of selecting students for BILSEM (Science and Art Center). The students in BILSEM (Science and Art Center) who do not continue the education will be regarded as they do not continue at their own request, not by the reason of the conditions. Also, the criteria which these students must continue the education in BILSEM (Science and Art Center), has been become valid. Psychological Well-being Scale, Academic Self-Perception Scale, Anxiety Scale for Children, Sociodmographic Information Form have been applied. SPSS (Stastical Package fort he Social Science) 19.0 programme has been used for statistical analysis of data collected by the participants. Data analysis has been done after the entry of datas came from the questionnaires. Statistics discribing general characteristics of gifted students who are continuant and noncontinuant for the education; frequency and percentage for dashed variables, for continuous variables average; standard deviation, median, minimum-maximum values are given. The Descriptive statistics of dependent variable has been used in data evaluation. 'Shapiro Wilk-w Test' has been applied for the purpose of revealing whether the datas are suitable for normal distribution, or not. Mann-whitney U Test, Kruskal Wallis among Non-Parametric Tests and Spearman's rank correlation have been applied.