Üç bileşenli metal oksit yarı iletken nanokompozit malzeme üretimi ve karakterizasyonu
Production and characterization of three-component metal oxide semi-conductor nanocomposite material
  1. Tez No: 900807
  2. Yazar: ESRA BEYZA YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SANİYE TEKEREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Malzeme mühendisliğinin temel kapsamında metal oksit yarıiletkenler ve malzemeler yer almaktadır. Bu nedenle yüksek verimlilikte pratik, ucuz, sağlam, üstün özelliklere sahip yeni tip yarıiletkenlerin elde edilmesi için geçmişten günümüze kadar pek çok çalışma yapılmıştır. Metal oksit yarı iletkenler, sahip oldukları ferromanyetik, süper iletkenlik, ferroelektrik gibi özellikleriyle birçok alanda kullanımlarına imkân vermektedir. Metal oksit iletken malzemeler güneş pillerinde, kimyasal reaksiyonlarda katalizör olarak, optik dedektörlerde, gaz sensörlerinde, ilaç, boya ve kozmetik sanayinde, teknolojik aletlerin ekran yapımında, birçok elektronik cihaz uygulamalarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu tez çalışmasında hidrotermal yöntemle CuO, TiO 2 , ZnO nanoparçacık ve CuO@ TiO 2 @ZnO (CTZ NK) üçlü metal oksit yarıletken nanokompozit sentezi gerçekleştirilmiştir. Üretilen nanoparçacık ve nanokompozitlerin yapısal, morfolojik ve optik özellikleri XRD, SEM, EDX ve UV-Vis, spektrometresi kullanılarak incelenmiştir. Ayrıca üretilen nanoparçacıkların FITR ve TGA ölçümleri de bu tez kapsamında analiz edilmiştir. Bu tez çalışması sonucunda sentezlenen CTZ nanokompozit metal oksit malzemenin kristal tane boyutu 14,43 nm olarak hesaplanmış ve yasak band enerji aralığı 2,88 eV olarak bulunmuştur
Özet (Çeviri)
The basic scope of materials engineering includes metal oxide semiconductors and materials. For this reason, many studies have been carried out from the past to the present to obtain new types of semiconductors with high efficiency, practicality, cheapness, durability, and superior properties. Metal oxide semiconductors allow their use in many areas with their properties such as ferromagnetic, superconductivity, and ferroelectricity. Metal oxide conductive materials are widely used in solar cells, as catalysts in chemical reactions, in optical detectors, gas sensors, in the pharmaceutical, paint, and cosmetic industries, in the screen production of technological devices, and in many electronic device applications. In this thesis study, the synthesis of CuO, TiO 2 , ZnO nanoparticles, and CuO@ TiO 2 @ZnO (CTZ NC) ternary metal oxide semiconductor nanocomposite was carried out by hydrothermal method. Structural, morphological, and optical properties of the produced nanoparticles and nanocomposites were examined using XRD, SEM, EDX, and UV-Vis spectrometry. In addition, FITR and TGA measurements of the nanoparticles produced were also analyzed within the scope of this thesis. As a result of this thesis study, the crystal grain size of the CTZ nanocomposite metal oxide material synthesized was calculated to be 14.43 nm, and the energy band gap was found to be 2.88 eV.