Antalya merkez bölgesinde bulunan Türklerin Japon yemeklerini tüketme niyetlerinin araştırılması
A study of the intentions of Turks in the central region of Antalya to consume Japanese food
  1. Tez No: 900806
  2. Yazar: IRMAK KÖYSÜREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Antalya merkez bölgesinde yaşayan Türklerin Japon yemeklerine karşı algıları, tutum ve niyetleri incelenmiştir. Çalışma kapsamında Antalya merkez bölgesinde yer alan üç Japon restoranında 400 kişilik bir örneklem ile anket uygulaması yapılmıştır. Araştırma sürecinde tüketicilerin demografik özellikleri, Japon restoranı ziyaret sıklığı, Japon yiyeceklerine karşı algıladıkları nitelikleri (sağlık, duyusal özellikler, doğal içerik, fiyat, kilo kontrolü, ruh hali) ile bu yiyeceklere yönelik tutum ve niyetleri incelenmiştir. Bu doğrultuda hazırlanan anket formu aracılığı ile tüketiciler hakkında kapsamlı bilgi elde edilmiştir. Çalışma kapsamında Türk tüketicilerin Japon yiyeceklerine karşı tutum ve niyetlerini anlamak üzerine çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The perceptions, attitudes and intentions of Turks living in the central region of Antalya towards Japanese food were examined. Within the scope of the study, a survey was conducted with a sample of 400 people in three Japanese restaurants located in the central region of Antalya. During the research process, consumers' demographic characteristics, frequency of visiting Japanese restaurants, their perceived qualities of Japanese food (health, sensory properties, natural content, price, weight control, mood) and their attitudes and intentions towards these foods were examined. Comprehensive information about consumers was obtained through the survey form prepared accordingly. Within the scope of the study, an effort was made to understand Turkish consumers' attitudes and intentions towards Japanese food.