Konut projelerinde Yapı Bilgi Modelleme Sisteminin kullanımına dair bir inceleme
An investigation on the use of Building Information Modeling System in housing projects
- Tez No: 900808
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET TUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Doğuş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Dünyada yaşanan teknolojik değişim ve beraberinde birçok alanda yaşanan dönüşüm yapı sektörünü de etkilemektedir. Yapı sektöründe son yıllarda ortaya çıkan ve hızlı bir süreç içerisinde gelişim sağlayan, taraflar arası bilgi paylaşımına imkân sağlayan konseptlerden biri haline gelen Yapı Bilgi Modellemesi (BIM)'dir. BIM, esnek modelleme olanaklarıyla ve ara yüzü sayesinde daha kolay yönetilebilen bir süreç sunmaktadır. Bir yapının tasarım ve projelendirme süreçlerinde fiziksel ve fonksiyonel özelliklerini depolama imkânı sağlayarak 3 boyutlu model üzerinde birleştirmeyi ve yapının yaşam döngüsü içerisinde yer alan paydaşlarla ortak bir veri tabanında bilgi aktarımını sağlamaktadır. Türkiye'de konut sektörünün yaygın olması ve konut yatırımlarının fazlalığı dikkate alındığında, geleneksel yöntemli çizim araçları olan (Autocad ve solid vb.) programların yerine daha yenilikçi bir teknolojiye yönelimin artması ve artan nüfusun ihtiyaçlarına yönelik gelişmiş konutların tasarlanması için BIM'e daha fazla ihtiyaç duyulmuştur. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de (BIM)'in konut projelerine entegrasyonu sürecinde karşılaşılan problemleri ortaya koymak ve çözüm önerileri sunarak BIM'e adaptasyonu hızlandırmak ve mühendislik ve mimarlık hizmeti veren firmalara ve bireysel katılımcılara yönelik online ortamda kategorik, değerlendirme ölçekli ve likert ölçekli sorular sorularak anket formu oluşturulmuş, BIM'in konut sektöründe kullanımı açısından öneriler sunulmuştur. Yapı projelerinin büyümesi, süreç yönetimin zorlaşması nedeniyle birçok ülke BIM kullanımını teşvik etmiştir. Türkiye ise diğer ülkeler ile karşılaştırıldığında daha geri seviyelerdedir. Bunun en önemli sebebi mevcut düzen ve metotların değiştirilmek istenmemesidir. Ülkemizde BIM kullanımına yönelik standartlar belirlenmeli, referans alınabilecek kılavuzlar yayınlanmalı, BIM'e adaptasyon sürecini engelleyebilecek faktörler minimuma indirilmeli ve BIM kullanımına devlet teşviki sağlanmalıdır. Konut sektöründe de geleneksel çizim yöntemlerine olan alışkanlıkların bırakılması BIM konusunda yeterli düzeyde eğitimler verilerek uzman kadro eksikliğinin giderilmesi için her anlamda yenilikçi teknolojilere adaptasyon sağlamakla mümkün olacaktır.
Özet (Çeviri)
Technological change in the world and the transformation experienced in many areas along with it also affect the construction sector. Building Information Modeling (BIM) is one of the concepts that has emerged in the construction sector in recent years and has become one of the concepts that provides development in a rapid process and allows for information sharing between parties. BIM offers a process that can be managed more easily thanks to its flexible modeling possibilities and interface. Dec. It provides the opportunity to store the physical and functional characteristics of a structure in the design and design processes, combine them on a 3-dimensional model, and transfer information in a common database with stakeholders involved in the life cycle of the structure. Considering the prevalence of the housing sector in Turkey and the excess of housing investments, the traditional methodical drawing tools (Autocad and solid, etc.) there was a greater need for BIM in order to increase the orientation to a more innovative technology instead of programs and to design advanced housing for the needs of the growing population. The aim of this study is to identify the problems encountered during the integration of Building Information Modeling into housing projects in Turkey and to accelerate the adaptation to BIM by offering solutions and asking categorical, assessment-scale and likert-scale questions online for companies providing engineering and architectural services and individual participants, a survey form was created, suggestions for the use of BIM in the housing sector were presented. Due to the growth of construction projects and the difficulty of process management, many countries have encouraged the use of BIM. Turkey, on the other hand, is at a more backward level compared to other countries. The most important reason for this is that the current order and methods do not want to be changed. Standards for the use of BIM in our country should be determined, guidelines that can be referenced should be published, factors that may hinder the adaptation process to BIM should be minimized, and government incentives should be provided for the use of BIM. Leaving the habits of traditional drawing methods in the housing sector will also be possible by providing adequate training on BIM and adapting to innovative technologies in every sense to eliminate the lack of expert staff.