Lomber disk hernili kadın hastalarda lomber stabilizasyon egzersizleri ile kinezyolojik bantlamanın etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparison of the effectiveness of lumbar stabilization exercises and kinesiology taping in women with lumbar disc herniation
  1. Tez No: 900843
  2. Yazar: ITIR KAVVASOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYAL GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Lomber stabilizasyon egzersizleri (LSE), lomber disk hernili (LDH) hastaların tedavisinde ağrının azalmasına, kas enduransının ve günlük yaşam aktivitelerinde (GYA) fonksiyon düzeylerinin artmasına katkı sağlamaktadır. Kinezyolojik bantlama (KT) tekniği ise nonspesifik bel ağrılarında yaygın olarak kullanılmış olsa da; LDH'nin tedavisinde KT'nin etkinliğini araştıran ve LSE ile karşılaştıran az sayıda çalışma vardır. Bu nedenle çalışmamızda LDH'li kadın hastalarda LSE ile KT uygulamasının ağrı, esneklik, kas enduransı, fonksiyon düzeyi ve yaşam kalitesine etkisinin araştırılması amaçlandı. Çalışmamıza 18-65 yaş aralığında LDH tanılı 60 kadın hasta (yaş ort. LSE 46,80±12,66, KT 48,60±11,43 yıl) dahil edildi. Hastalar her grupta 30 kişi olacak şekilde randomize edilerek iki gruba ayrıldı. Birinci gruba (LSE grubu) konvansiyonel tedavi ve LSE uygulanırken; ikinci gruba (KT grubu) konvansiyonel tedavi ve KT uygulaması yapıldı. Her iki gruptaki hastalar tedavinin 1.günü, 15.günü ve tedavi bitiminden 1 ay sonra Vizüel Analog Skala (VAS), mezura ile esneklik ölçümleri, McGill core endurans testi, Oswestry Disabilite İndeksi (ODI), Nottingham Sağlık Profili (NSP) ile değerlendirildi. Tedavi öncesi ve sonrası grup içi değerlendirmelerde VAS, esneklik, McGill core endurans testi, ODI ve NSP sonuçlarında istatistiksel olarak anlamlı iyileşme görüldü (p0,05). Sonuç olarak LDH'li kadın hastalarda hem LSE hem de KT'nin ağrı, esneklik, kas enduransı, fonksiyon düzeyi ve yaşam kalitesi üzerinde etkili olduğu bulundu. İki uygulamanın birbirine üstünlüğü bulunmamış olup LDH'nin tedavisinde birbirine alternatif olarak kullanılabileceğini düşünmekteyiz. İleride yapılacak çalışmalarda LSE ve KT'ye daha fazla yer verilmesinin ve çalışmaların orta veya uzun vadede değerlendirilmesinin literatüre katkı sağlayacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Lumbar stabilization exercises (LSE) contribute to pain reduction and increased muscle endurance and functions in activities of daily living (ADL) in the treatment of patients with lumbar disc herniation (LDH). Although the kinesiology taping (KT) technique has been widely used in non-specific back pain; there are few studies investigating the efficacy of KT in the treatment of LDH and comparing it with LSE. Therefore, our study aimed to investigate the effect of LSE and KT on pain, flexibility, muscle endurance, function level and quality of life in female patients with LDH. 60 female patients diagnosed with LDH between the ages of 18-65(mean age LSE 46.80±12.66, KT 48.60±11.43 years) were included in our study. The patients were randomly divided into two groups, with 30 people in each group. While conventional treatment and LSE were applied to the first group (LSE group); conventional treatment and KT were applied to the second group (KT group). Patients in both groups were evaluated with Visual Analog Scale (VAS), flexibility measurements with tape measure, McGill core endurance test, Oswestry Disability Index (ODI), Nottingham Health Profile (NSP) on the 1st day, 15th day of treatment and 1 month after the end of treatment. A statistically significant improvement was observed in VAS, flexibility, McGill core endurance test, ODI and NSP results in intra-group evaluations before and after treatment (p0.05). As a result, it was found that both LSE and KT were effective on pain, flexibility, muscle endurance, function level and quality of life perception of the female patients with LDH. There is no superiority between the two treatment methods and we think that they can be used as an alternative to each other in the treatment of LDH. We think that including LSE and KT methods more in the future studies and evaluating the results in the medium or long term will contribute to the literature.