Optimizing risk management in coal production: Lessons from Turkish mining accidents and future directions
Kömür üretiminde risk yönetiminin optimlenmesi: Türkiye madencilik kazalarından alınacak dersler ve gelecek yöntemler
- Tez No: 900842
- Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY ŞAHBAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Kömür madenciliği, en tehlikeli ancak en önemli endüstrilerden biri olmaya devam etmektedir. İş kazaları, yaralanmalar, kalıcı iş göremezlikler ve ölümler önemli oranlara ulaşmış, bu da onu en riskli endüstrilerden biri yapmıştır. Bu çalışma, Türkiye'de kömür ve linyit madenciliği alanında uygulanan risk yönetimi uygulamalarını araştırmaktadır. Uzman görüşleriyle zenginleştirilen son on yılın olaylarının analizi, 104.009 işçinin kazalara maruz kaldığını, 786 işçinin kalıcı olarak iş göremez hale geldiğini ve 586 ölüm vakası olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca, son on yıl içinde ortalama olay meydana gelme oranı, ortalama frekans oranı ve ortalama şiddet oranı sırasıyla iki yüz çalışma saati başına 20,03, milyon çalışma saati başına 100,17 ve bin çalışma saati başına 1,32 olarak belirlenmiştir. Analiz, kazaların %90 oranında gaz patlamaları, %5 oranında su baskınları, %1 oranında çatı çökmeleri ve %4 oranında diğer nedenlerden kaynaklandığını ortaya koymuştur. Güvenlikle ilgili düzenlemeler ve değişiklikler reaktif nitelikte bulunmuş ve bu nedenle çağdışı olarak kabul edilmiştir. İleriye dönük öneriler listesi, düzenlemeler açısından proaktif bir güvenlik yaklaşımının benimsenmesini içermektedir. Vaka çalışması, klasik risk matrisinin birçok riske aynı puanı vererek doğruluğa duyarlı olduğunu ortaya koyarken, Fine-Kinney yöntemi daha geniş bir olasılık yelpazesi sağlayan ayrıntılı değerler sunmakta ve yeni bir parametre eklemektedir, bu da nihayetinde öznel puanlama ve risklerin önceliklendirilmesini sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Coal mining stays one the most dangerous yet important industries. Occupational accidents, injuries, permanent incapacities, and deaths reached substantial rates, making it one of the riskiest industries. This study investigates the risk management practices applied in the field of coal production, it focuses on the mining of coal and lignite in Türkiye. Analysis of the last decade of incidents, enriched by experts' insights, revealed that 104,009 workers have been exposed to accidents, 786 workers have been permanently incapacitated, and 586 death cases. Besides, the average incidents occurrence rate, average frequency rate, and average severity rate unfolds at 20.03 per two hundred work hours, 100.17 per million work hours, and 1.32 per thousand work hours, respectively, within the last decade. The analysis revealed that accidents were directly due to gas explosions (90%), floodings (5%), roof-collapses (1%), and other causes (4%). Regulations and amendments regarding safety were found to be of a reactive nature which is considered outdated. A list of recommendations was allocated as forward-thinking suggestions, including adoption of a proactive safety approach in terms of regulations. The case study exposed classical risk matrix sensitivity to inaccuracy by giving many risks the same score. Conversely, the Fine-Kinney method provides a detailed values for each parameter allowing a wider range of possibilities and adds a new parameter, which ultimately insures subjective scoring and prioritization of risks.