Venezuela ve Türkiye'de dış ticaretin kolaylaştırılmasında blok zinciri teknolojisinin rolünün karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of the role of blockchain technology in facilitating foreign trade in venezuela and Turkey
  1. Tez No: 900845
  2. Yazar: FRANCIS ALEJANDRA TOLEDO GARCIA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZÜMRÜT ECEVİT SATI, Dr. FEDEN KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu tez, blok zinciri teknolojisinin Türkiye ile Venezuela dış ticari ilişkilerin kolaylaştırılmasındaki rolünü incelemektedir. Araştırmanın amacı, her iki ülkenin uluslararası ticaret süreçlerinde blok zinciri teknolojisinin bilgi düzeyi ve uygulama derecesini anlamaktır. Bu kapsamda kapsamlı bir literatür taraması yapılmış ve Türkiye ile Venezuela'daki şirketleri hedef alan bir anket uygulanmıştır. Çalışma, her iki ülkenin ticari sektörlerinde blok zinciri teknolojisinin mevcut anlayışını ve uygulanmasını değerlendirmektedir. Bulgular, farkındalık ve kullanım düzeylerinde farklılıklar olduğunu, ancak blok zincirinin işlem maliyetlerini azaltarak, şeffaflığı artırarak ve ticari operasyonları güvence altına alarak ticaret verimliliğini artırma potansiyeline sahip olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte, araştırma, blok zincirinin daha geniş çapta benimsenmesinde standartlaştırılmış protokoller, düzenleyici destek ve ticaret paydaşları arasında artırılmış iş birliği gibi zorlukları da tespit etmektedir. Tez, blok zincirinin Türkiye-Venezuela ticari ilişkilerine entegrasyonu için stratejiler önererek, bu teknolojinin faydalarını en üst düzeye çıkarmak için pilot projelerin ve ikili iş birliğinin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The investigation explores the use of blockchain technology in facilitating trade relations between Turkey and Venezuela. The research aims to understand the level of knowledge and application of blockchain in the international trade processes of both countries. A comprehensive bibliographic review was conducted alongside a survey targeting companies in Turkey and Venezuela. The study evaluates the current understanding and implementation of blockchain technology within the commercial sectors of each nation. The findings indicate varying degrees of awareness and usage, with significant potential for blockchain to enhance trade efficiency by reducing transaction costs, improving transparency, and securing trade operations. However, the research also identifies challenges in the broader adoption of blockchain, such as the need for standardized protocols, regulatory support, and increased collaboration among trade stakeholders. The thesis concludes by suggesting strategies for integrating blockchain into Turkey-Venezuela trade relations, emphasizing the importance of pilot projects and bilateral cooperation to maximize the benefits of this technology.