Karma kullanımlı konutlar üzerine sosyal ve kültürel bir araştırma: Ağaoğlu 1453 örneği
Social and cultural research on mixed-use houses: The case of Ağaoğlu 1453
- Tez No: 900855
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENGÜL ÖYMEN GÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Günümüz dünyasında toplum ölçeğinde var olan kültürel ve gelir farklılıkları sonucunda konutlar ve konut bölgeleri yeni bir kimlik kazanmıştır. Karma kullanımlı konut, dar gelirliler için toplu konut, kapalı yerleşkeler ve kentsel dönüşüm süreçleri sonucu oluşmuş konutlar, kültürel ve siyasal etkiler sonucu devşirilmiş ve yön bulmuştur. Günümüzde mimari tasarımda en önemli ölçütlerden birisi olan insan algısı, siyasi dengelerin etkisinde mimarlık ürünleri ile şekillenmeye başlamıştır. Bu bağlamda karma kullanımlı konutlar yaygınlaşmış ve mimarlığın temel önceliği gibi ortaya çıkmıştır; kullanıcı odaklı yaşam biçimi ön gördüğü savıyla ve kullanıcı beklentilerini karşıladığı teziyle kabul görmüştür. Bu tezde bu savlar ve sonuçları Ağaoğlu 1453 örneği üzerinden incelenmiş; kapalı yerleşkelerin (gated communities) sosyal ve kültürel çelişkilere yol açtığı sonucuna varılmıştır. Aynı zamanda Ağaoğlu 1453'ün bulunduğu çevre ve yakın çevreye verdiği yarar veya zararlar irdelenmiş ve kullanıcı ile etkileşimleri vurgulanmıştır. 1453 kompleksinin, estetik, mimari, komşulaşma davranışı ve tipolojik olarak yetersiz olduğu, fakat gelir seviyesi açısından statü kazanımı ve saygınlık getirdiği düşüncesi sonucuna varılmış olup gelir seviyesi düşük ve gelir seviyesi yüksek kişiler arasındaki uçurumu giderek artırdığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's world, because of the cultural interaction that exists on the scale of society, socio-spatial differentiations, and the attitudes of the entrepreneurs in the housing structure and construction process, residences have gained a new identity due to the income and lifestyle differences brought about by age and income level. Mixed-use housing was oriented toward cultural interaction and political influences. Today, human cognition has begun to take shape with political attitudes and architectural products. In this context, this thesis dwells upon an important example and researches whether the result meets the social and cultural expectations of users by dwelling on the case of Ağaoğlu 1453, Ayazağa. It examines whether the main priority of architecture user expectations are met in this settlement, and demonstrates that gated communities contradict their purpose. At the same time, the benefits or harms that Ağaoğlu 1453 causes to the environment and the immediate environment where it is located were examined and its interactions with people were emphasized. It has been concluded that the 1453 complex's aesthetic, architectural values and neighbourly relations are weak; it is typologically inadequate, but the idea that it brings status gain and respectability thanks to the income level has been concluded, and it has been concluded also that it eventually increases the gap between low-income and high-income decients.