Exploring implementations of active learning strategies in an English preparatory school: A qualitative case study at a Turkish foundation university
İngilizce hazırlık okulunda aktif öğrenme stratejileri uygulamalarının incelenmesi: Türkiye'de bir vakıf üniversitesinde nitel vaka çalışması
- Tez No: 900854
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDEM AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: TED Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışma, Ankara, Türkiye'deki bir İngilizce hazırlık okulunda aktif öğrenme stratejileri uygulamalarını incelemektedir. Nitel vaka çalışması yöntemiyle yürütülen bu çalışma, hazırlık okulu eğitim materyallerinde, müfredat kılavuzlarında, ders kitaplarında ve ek materyallerde kullanılan aktif öğrenme stratejilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Ayrıca, bu vakıf üniversitesinin İngilizce Hazırlık Okulu'nda görev yapmakta olan 8 İngilizce öğretmeni tarafından sınıflarda uygulanan aktif öğrenme stratejilerini, bu öğretmenlerin ve bir seviye başkanının aktif öğrenme stratejilerine yönelik algıları araştırıldı. Veri toplama yöntemleri arasında İngilizce öğretmenleri ve seviye başkanı ile yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler ve hem elektronik hem de basılı eğitim materyallerinin belge analizi yer almaktadır. Çalışmanın bulguları işbirlikçi öğrenme modelinin bu hazırlık okulunda ikili çalışma ve küme çalışması şeklinde baskın bir yaklaşım olarak benimsendiğini göstermiştir. Bu sonuç İngilizce öğretim görevlilerinin ve seviye sorumlusunun perspektifleri ile eğitim materyallerinde kullanılan aktif öğrenme teknikleri arasında tutarlılık göstermiştir. Aktif öğrenme tekniklerinin uygulanmasında başlıca dezavantajlar arasında zaman kısıtlamaları, yoğun müfredat programı ve kalıcı hatalara yönelik endişeler yer almaktadır. Bazı tekniklerin diğerlerine göre önceliklendirilmesi ile seçilen İngilizce hazırlık okulunun misyonu arasında bir uyum olduğu bulunmuştur. Bu çalışmanın sonuna pedagojik etkiler ve ileride yapılacak araştırmalar için öneriler de eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research study explored the implementation of active learning strategies in an English preparatory school in Ankara, Turkiye. Conducted in alignment with the qualitative case study design, this study aimed to shed light on the active learning strategies embedded in the preparatory school educational materials such as curriculum guides, coursebooks, and supplementary materials. Furthermore, in the context of the English Language School of this foundation university, the active learning strategies employed by the teachers in EFL classrooms, perceptions of 8 English instructors and one level head towards active learning strategies were investigated. The data collection methods included semi-structured interviews with the English instructors and the level head as well as document analysis of both electronic and printed educational materials. Findings of the study showed that collaborative learning was a prevalent approach practiced in the form of pair work and group work techniques which showed coherence across the educational materials, the English instructors' perspectives and the level head's perspective. The main drawbacks of active learning included time constraints, the loaded curriculum, and concerns about fossilized errors. Finally, the prioritization of certain techniques over others showed alignment with the mission statement of the selected English preparatory school. Pedagogical implications and suggestions for further research were also added at the end of this study.