Advancements in energy economics: historical perspectives, modelling persistence, and time-varying cointegration
Enerji ekonomisinde gelişmeler: Tarihsel perspektif, uzun hafıza özelliğinin modellenmesi ve zamanla değişen eşbütünleşme
- Tez No: 900885
- Danışmanlar: DOÇ. DİLEM YILDIRIM KASAP
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 251
Özet
Bu çalışma iklim değişikliğinin ardındaki tarihsel gelişmeleri ve temiz enerji bileşenleri arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Temiz enerji sektörüne ilişkin kapsamlı bir anlayış kazanmak amacıyla, 1950-2020 dönemi için en yüksek temiz enerji tüketimine sahip on ülke için bir analiz yapılmıştır. Temiz enerji konusunda önemli etkileri olan uluslararası anlaşmalar incelenmiştir. Önceki çalışmalardan farklı olarak, iki temiz enerji serisi, yenilenebilir ve nükleer enerji, dış şoklara karşı farklı hassasiyetleri ve ülkeye özgü yaklaşımlar nedeniyle ayrı ayrı ve karşılaştırmalı olarak analiz edilmektedir. Analizde temiz enerji tüketim seviyeleri yerine, temiz enerji kaynaklarının toplam enerji tüketimindeki payları kullanılmaktadır çünkü temiz enerji payları hem çevresel hususları hem de enerji verimliliği kaygılarını temsil etmektedir. Çalışma temiz enerji paylarının uzun-hafıza özellikleriyle devam etmektedir. Düzenleyici politikaların ve piyasa istikrarsızlıklarının yapısal kırılmalara yol açabileceği kabul edilmiştir. Çalışmanın önemli katkılarından biri, serilerin dış şoklara verdikleri tepkilerin işaret ve boyut asimetrisini ele alan Kantil Birim Kök prosedürlerinin kırılma parametrelerinin her kantil için tanımlandığı şekilde modifiye edilerek kullanılmasıdır. Çalışma ayrıca karbon salınımı ve temiz enerji tüketimi arasındaki uzun vadeli ilişkiyi araştırmaktadır. Bu amaçla bazı olayların eşbütünleşme üzerindeki etkileri dikkate alınarak, yapısal kırılmaları rejim değişiklikleri olarak değerlendiren Zamanla Değişen Eşbütünleşme metodolojileri kullanılmıştır. Çalışma sonucunda, mevcut hükümetlerarası iklim faaliyetlerinin, katılmamanın cezayla sonuçlandığı kulüp benzeri bir mekanizma kullanması gerektiğini iddia etmekteyiz. Sonuçlar, serilerin kırılmalar dahil edildiğinde durağan davranış sergilediğini ve asimetrik tepkilerin ülkeye özgü olduğunu göstermektedir. Yapısal kırılmalar dikkate alındığında emisyonlar temiz enerji bileşenlerinin paylarıyla eşbütünleşiktir.
Özet (Çeviri)
This study explores the historical developments behind climate change and the relationship between clean energy components. To gain a comprehensive understanding of the clean energy sector, a country-specific analysis was conducted for ten countries with the highest levels of clean energy consumption, for the period 1950-2020. International agreements with significant impacts on clean energy have been examined in depth. Unlike previous studies, we analyze two clean energy series, renewable and nuclear energy, separately and comparatively due to their differing sensitivities to external shocks and country-specific approaches. We use the share series of clean energy instead of levels, because the share series represent both environmental considerations and energy efficiency concerns. The study continues with persistence properties of clean energy shares, recognizing that regulatory policies and market instabilities can lead to structural breaks. To address the sign and size asymmetry of series' responses, we employ a modified version of Quantile Unit Root procedures allowing for quantile-specific detection of sharp and smooth break parameters. The study further aims to explore the long-run relationship between emissions and clean energy consumption. In consideration for the impacts of certain events on the long-run relationships, Time-Varying Cointegration methodologies was used, approximating structural breaks as smooth regime changes. We claim that current intergovernmental activities should employ a club-like mechanism, where non-participation incurs penalties. The results indicate that series exhibit stationary behavior upon inclusion of breaks, and asymmetric responses are country-specific. When structural breaks are considered, CO2 emissions are cointegrated with the shares of clean energy components.