Analitik müzik dinleme etkinliklerinin öğrencilerin çağdaş dönem müziğine yönelik görüşlerine etkisi
The effect of analytical music listening activities on students' views of contemporary music
  1. Tez No: 900915
  2. Yazar: YEŞİM NAZ AKSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AJDA ŞENOL SAKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu araştırmada analitik müzik dinleme etkinliklerinin öğrencilerin Çağdaş Dönem müziğine yönelik görüşlerine etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada Çağdaş Dönem müziği, akımları ve öncü bestecilerine yer verilmiş, dinleme türleri ve özellikle analitik dinleme gibi dikkat ve odak gerektiren dinleme türleri açıklanmıştır. Bunun yanı sıra araştırmada analitik müzik dinleme etkinlikleri aracılığıyla öğrencilerin Çağdaş Dönem müziğine yönelik görüşlerinde olumlu yönde değişiklik oluşturulması amaçlanmış, gerçekleştirilen etkinliklerin bu görüşlere etkileri ve etkinliklere yönelik öğrenci görüşleri belirlenmiştir. Bu çalışma öğrencilerin müzik dinleme yaklaşımları ve özellikle analitik müzik dinleme alanlarındaki literatür eksikliğine katkı sağlayacağı düşüncesi ile önemli görülmektedir. Çalışmada karma araştırma yöntemlerinden açımlayıcı sıralı desen kullanılmış, öncelikle nicel basamak tamamlanmış ardından nicel verilerin açıklanması ve yorumlanmasına destek olması amacıyla nitel veri toplama süreci gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın nicel basamağında yarı deneysel yöntem kullanılmış, süreç öncesi ve sonrası ön-test ve son-test niteliğinde deney ve kontrol gruplarının Çağdaş Dönem müziğine yönelik görüşlerinin belirlenebilmesi için görüş formu uygulanmıştır. Ardından deney grubu ile sekiz haftalık analitik müzik dinleme etkinlikleri gerçekleştirilmiş, kontrol grubuna ise eserler ayrıntılı açıklamalar gerçekleştirilmeden sadece dinletilmiştir. Araştırmanın nitel basamağında ise durum çalışması deseni kullanılmıştır. Etkinlikler sonrasında Çağdaş Dönem müziğine ve gerçekleştirilen analitik müzik dinleme etkinliklerine yönelik öğrencilerin görüşleri alınarak konu derinlemesine incelenmeye çalışılmıştır. Araştırmanın nicel basamağında elde edilen veriler frekans yöntemi ile çözümlenmiş, deney ve kontrol grubu görüşleri arasındaki farklılıkların belirlenmesinde Mann-Whitney U, grupların ön-test ve son-test görüşleri arasındaki farklılıkların belirlenmesinde ise Wilcoxon İşaretli Sıralar testi uygulanmıştır. Araştırmanın nitel basamağında elde edilen veriler içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiş, bulgular tema, kodlandırılarak tablolaştırılmıştır. Elde edilen bulgular doğrultusunda analitik müzik dinleme etkinliklerinin öğrencilerin Çağdaş Dönem müziğine yönelik görüşlerinde olumlu yönde etkisinin ve katkısının olduğu sonucuna varılmıştır. Analitik müzik dinleme etkinliklerinin müzik dinleme yaklaşımlarına olumlu yönde etkisi olmasının yanı sıra öğrencilerin dinledikleri müziğe yönelik farkındalık oluşturma becerilerine, anlamlandırma, dikkat ve odak arttırma, ayrıca mesleki donanımlarına da olumlu katkı sağladığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to identify the effect of analytical music listening activities on students' views regarding the Contemporary Period music. The study included the Contemporary Period music, its trends and leading composers, and defined types of music listening and especially the types of listening that required attention and concentration, such as analytical listening. Furthermore, it was also the aim of this study to generate a positive change in students' views on the Contemporary Period music through analytical music listening activities, and the effects of the activities on these views and students' views on the activities were identified. This study is deemed significant because it is believed that it will make a contribution in filling the void in the relevant literature regarding students' views on listening to music and especially in the field of analytical music listening. In the present study, the Explanatory Sequential Design, one of the Mixed Research Methods, was utilized; initially the quantitative step was completed, and then the qualitative data collection process was conducted in an attempt to support the explication and interpretation of the quantitative data. In the quantitative phase of the study, a semi-experimental method was utilized, and an opinion form was applied in order to identify the views of the experimental and control groups regarding the music of the Contemporary Period as a pre-test and post-test before and after the implementation process. Subsequently, eight-week-long analytical music listening activities were practiced with the experimental group, and the control group only listened to the music without any detailed explanation. In the qualitative phase of the study, a case study design was utilized. Following the activities, views of the students on the Contemporary Period music and the analytical music listening activities were received and the research subject in question was attempted to be investigated in depth. The data obtained in the quantitative stage of the study were analyzed with the frequency method, the Mann-Whitney U test was utilized in order to identify the differences between the experimental and control group opinions, and the Wilcoxon Signed Ranks test was utilized to reveal the differences between the pre-test and post-test views of both groups. The data obtained in the qualitative stage of the study were analyzed with the content analysis method, the results were tabulated by coding them. Based on the results obtained, it was concluded that the analytical music listening activities had a positive effect and contribution on the students' views regarding the Contemporary Period music. It was also concluded that the analytical music listening activities not only had a positive effect on the students' music listening attitudes but also positively contributed to their awareness-raising skills, their making more sense of the music they listened to, and eventually to enhancing their attention and concentration while engaged in listening to music, and their professional proficiencies.