Orta adölesan öğrencilerde 8 haftalık statik ve dinamik germe egzersizleri ile 4 haftalık egzersizi bırakmanın kalça eklem hareket açıklığına etkisi
The effect of 8 weeks of static and dynamic stretching exercises and 4 weeks of exercise cease on hip joint range of motion in middle adolescent students
- Tez No: 900921
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN ERSÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Sağlık ile ilgili fiziksel uygunluk bileşenlerinden biri olan esneklik yetisinin her yaştan birey için önemli olduğu bilinmektedir ve ergenlik döneminde, büyüme atakları sırasında esneklik belirgin şekilde azalabileceğinden germe egzersiz programında kullanılan yöntemler ve antrenman değişkenleri daha önemli hale gelir. Bu bağlamda araştırmamız orta adölesan dönemde 8 haftalık farklı germe yöntemleri ile bu yöntemler ile yapılan egzersizleri 4 haftalık süreyle bırakmanın kalça eklem hareket açıklığı üzerine etkilerinin incelenmesini amaçlamaktadır. Araştırmanın örneklemi lise öğrenimine devam eden 15-17 yaş arası 26 erkek (Kontrol n:7, Statik n:9, Dinamik n:10) ve 28 kız (Kontrol n:10, Statik n:9, Dinamik n:9) öğrenciden oluşmuştur. Araştırma deseni öntest-sontest randomize kontrol gruplu seçkisiz desendir. Tüm gruplara ön ve son test için antropometrik testler yapıldıktan sonra goniometre kullanılarak kalça fleksiyon, ekstansiyon, abduksiyon ve adduksiyon eklem hareket açıklığı ölçümleri yapılmıştır. Statik ve Dinamik egzersiz grupları 8 hafta boyunca kalça fleksiyon, ekstansiyon, abduksiyon ve adduksiyon germe egzersiz programını uygulanmıştır. Egzersiz programı ve geri dönüşüm etkisini ortaya koymak için istatiksel analizde Üç Yönlü Karma Varyans Analizi (3x3 mixed ANOVA) uygulanmıştır. Anlamlı farklılıkların tespit edildiği durumlarda, bu farklılıkların kaynağını belirlemek amacıyla Bonferroni düzeltmeli çoklu karşılaştırma testi post hoc analiz olarak kullanılmıştır. Statik ve dinamik germe egzersizleri uygulanan kız deney gruplarında fleksiyon (F:6.078, p:0.000), abduksiyon (F:3.994, p:0.007) ve adduksiyon (F:2.904, p:0.047) değerlerinde grup-zaman etkileşimi açısından anlamlı fark görülmektedir.
Özet (Çeviri)
It is known that flexibility ability, which is one of the components of health-related physical fitness, is important for individuals of all ages, and since flexibility may decrease significantly during growth spurts in adolescence, the methods and training variables used in stretching exercise programme become more important. In this context, our study aims to investigate the effects of 8-week different stretching methods and 4-week cessation of exercises performed with these methods on hip range of motion in middle adolescence. The sample of the study consisted of 26 male (Control n:7, Static n:9, Dynamic n:10) and 28 female (Control n:10, Static n:9, Dynamic n:9) high school students aged 15-17 years. The research design was a pretest-posttest randomised control group randomised design. All groups underwent anthropometric tests for pre and post-test and hip flexion, extension, abduction and adduction range of motion were measured using a goniometer. Static and Dynamic exercise groups performed hip flexion, extension, abduction and adduction stretching exercise programme for 8 weeks. Three-way mixed analysis of variance (3x3 mixed ANOVA) was applied in statistical analysis to reveal the effect of exercise programme and recycling. In cases where significant differences were detected, Bonferroni corrected multiple comparison test was used as post hoc analysis to determine the source of these differences. There was a significant difference in flexion (F:6.078, p:0.000), abduction (F:3.994, p:0.007) and adduction (F:2.904, p:0.047) values in female experimental groups in terms of group-time interaction.