El-Kevâkibü'd-Dürriye Şerhu Mütemmimetü'l-Acurrûmiyye'de yer alan şiirlere genel bir bakış
An Overview of the poems in al-Kawākib al-Durriya SharḥMutammimat al-Ajrūmiyya
- Tez No: 900922
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NASSERUDDİN MAZHARİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışma, el-Ehdel'in el-Kevâkibü'd-Dürriyye Şerhu Mütemmimetü'l-Acurûmiyye adlı eserinde nahiv konularında şiirler ile istişhâd yöntemini incelemektedir. Ehdel, eserinde ayet, hadis ve Arap şiirlerini kullanarak dil kurallarını açıklamış ve delillendirmiştir. Çalışmada, müellifin eserinde yer alan toplam 268 beyitten hareketle şiirlerin istişhâd yönü detaylı olarak ele alınmıştır. Müellifin açıklamadığı istişhâd yönleri bu çalışmada ortaya konmuştur. Araştırma kapsamında, müellifin beyitleri genellikle birden fazla şiirle desteklediği, bazı durumlarda ise tek bir beyitle yetindiği tespit edilmiştir. Beyit kullanılmayan durumlarda, müellif kendi cümleleriyle örneklendirme yapmıştır. Ayrıca, istişhâd edilen şiirlerin şairlerine dair bilgiler sınıflandırılarak bilinmeyen, bilinen ve ihtilaflı şairler kategorilere ayrılmıştır. Şairler, dilcilerin yaptığı dört tabaka tasnifi çerçevesinde incelenmiş ve her tabakadan örneklere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the method of istishhād (providing evidence) using poetry in the field of Arabic syntax as presented in al-Ehdel's work al-Kawākib al-Durriya Sharḥ Mutammimat al-Ajrūmiyya. Al-Ehdel utilized verses from the Qur'an, hadiths, and Arabic poetry to explain and substantiate linguistic rules. The study meticulously analyzes the istishhād aspects of a total of 268 poetic verses cited in the author's work, with previously unexplained instances being clarified in this research. The findings reveal that the author generally supports his arguments with multiple poetic verses, though occasionally relying on a single verse. In cases where poetry was not employed, the author provided examples using his own constructed sentences. Additionally, the poets whose works were cited have been categorized as known, unknown, or disputed. The poets were further classified according to the fourtier categorization established by Arabic linguists, and examples from each tier were identified and discussed.