Orff eğitiminin ilköğretim ikinci kademe öğrencilerinin ritim algıları ve müzik dersi başarılarına etkisi
The effect of orff education on primary school second stage students' rhythm perception and music lesson success
- Tez No: 900935
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİN ERDEM KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Müzik eğitimi, belli bir süreç içerisinde, bireylerin müzik alanındaki bilgilerini arttırmayı ve becerilerini geliştirmeyi hedefleyen bir eğitim dalıdır. Bu süreç, melodi, ritim, armoni, müzikal işitme, müzik teorisi, kompozisyon ve performans gibi çeşitli kulvarları içinde barındırır. Örgün ve yaygın olarak yürütülen müzik eğitimi, uzun ve aşamalı bir süreçtir. Doğru yöntem ve teknikler kullanıldığında, öğrenciler adım adım ilerlerken, öğrencilerin eksikliklerini daha kolay fark edebilecekleri ve gelişim sağlayacakları öngörülebilir. İstendik davranışları geliştirmeye yönelik bu eğitim sürecinde, müzik eğitimine özgü yöntem ve teknikler kullanılmaktadır. Bu yöntemlerden biri olan Orff yöntemi (metodu) Carl Orff ve Gunild Keetman tarafından geliştirilen bir müzik eğitim yaklaşımı olarak da bilinmektedir. Orff eğitiminin hareket, konuşma, şarkı söyleme, çalgı çalma ve doğaçlama gibi çeşitli unsurların kullanıldığı, akılda kalıcı bir yöntem olduğu bilinmektedir. Bu araştırmada, Orff yönteminin, müzik eğitiminde çocukların yaratıcılık potansiyellerini destekleyen kapsamlı bir yaklaşım olması sebebiyle, müzik eğitimine katkı sağlayacağı düşünülerek yola çıkılmıştır. Yöntemin genel hedefleri ve temelleri ile uyumlu olup, özellikle ilköğretim ikinci kademe öğrencileri için etkili bir öğrenme ortamı oluşturabilmesi, çocukların ritim algısını ve müzik derslerinde başarılı olmaları hedeflenmiştir. 5 haftalık süreçte Kontrol grubuna uygulanan geleneksel müzik eğitimi ve Deney grubuna uygulanan Orff yöntemi destekli müzik eğitiminin sonrasında gruplara uzman görüşü alınarak hazırlanan Ritim Algı Testi ve Müzik Dersi Başarı Testi uygulanmış ve sonuçlar analiz edilmiştir. Bu analizlerin sonucunda, gruplara uygulanan Ritim Algı Testi ve Müzik Dersi Başarı Testlerinde deney grubunun kontrol grubuna oranla daha başarılı olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Music education is a branch of education that aims to increase the knowledge of individuals in the field of music and to improve their skills in a certain process. This process includes various lanes such as melody, rhythm, harmony, musical hearing, music theory, composition and performance. Formal and widespread music education is a long and gradual process. When the right methods and techniques are used, it can be predicted that students will be able to realize their shortcomings more easily and make progress as students' progress step by step. In this training process to develop desired behaviors, methods and techniques specific to music education are used. One of these methods, the Orff method, is also known as a music education approach developed by Carl Orff and Gunild Keetman. It is known that Orff training is a catchy method that uses various elements such as movement, speaking, singing, playing instruments and improvisation. In this study, it is thought that the Orff method will contribute to music education because it is a comprehensive approach that supports the creative potential of children in music education. It is compatible with the general objectives and fundamentals of the method, and it is aimed to create an effective learning environment especially for primary school second-level students, to improve children's perception of rhythm and to be successful in music lessons. In the 5-week period, after the traditional music education applied to the control group and the music education supported by the Orff method applied to the experimental group, the Rhythm Perception Test and Music Lesson Achievement Test, which were prepared by taking expert opinion, were applied to the groups and the results were analyzed. As a result of these analyzes, it was observed that the experimental group was more successful than the control group in the Rhythm Perception Test and Music Lesson Achievement Tests applied to the groups.