A multilevel analysis on turnover intention: Individual, organizational and economical factors
İşten ayrılma niyeti üzerine çok düzeyli bir analiz: Bireysel, örgütsel ve ekonomik etmenler
  1. Tez No: 900936
  2. Yazar: AYŞENUR ONGAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVGİN BATUK ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Türk-Alman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Çalışanların işten ayrılma niyeti, geniş çapta araştırılmış ve farklı etmenler de nedenleri olarak belirlenmiş bir konudur. Ancak, Türkiye'de yaşanan hiperenflasyon şiddeti, bu etmenlerin etkisinin ne kadar olduğunu ve algılanan enflasyon ile finansal refah gibi ekonomik faktörlerin de çalışanların işten ayrılma kararlarında nasıl bir rol oynadığı sorusunu gündeme getirmektedir. Bu çalışma, bu dinamikleri keşfetmeyi ve diğer örgütsel ve bireysel düzeydeki değişkenlerle birlikte hiperenflasyon ile finansal durumun işten ayrılma niyetleri üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Turnover intention is a widely researched topic with many established predictors. However, the degree of hyperinflation experienced in Türkiye raises questions about the impact of these predictors and whether economic factors such as perceived inflation and financial well-being play a significant role in employees' decisions to leave their jobs. This study aims to explore these dynamics and provide insights into the influence of hyperinflation and financial status on turnover intentions along with the influence of other organizational and individual level variables.