Kalp cerrahisinde işlenmiş EEG monitörizayonu: anestezik vazopressör tüketimi ve kognitif fonksiyonları etkiler mi?
Processed EEG monitoring in cardiac surgery: does it affect anesthetic vasopressor consumption and cognitive functions?
  1. Tez No: 900940
  2. Yazar: ÖMER FARUK ŞENOCAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPER KARARMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Giriş: Açık kalp ameliyatlarında ektrakorporeal dolaşım, hipotermi, tekrar ısınma, düşük kalp debisi gibi anestezi derinliğini etkileyebilecek birçok faktör mevcuttur. Güncel kılavuzlar soluk sonu anestezik gaz konsantrasyonu ya da işlenmiş EEG monitörizasyonunun yapılabileceğini önermektedirler. Çalışmamızda işlenmiş EEG verileri baz alınarak yapılan anestezi yönetiminin anestezik ve vazopressör tüketimini nasıl etkilediğini; sonrasında gelişebilecek postoperatif deliryuma (POD) ve nörokognitif bozukluğa (NKD) etkilerini araştırmayı planladık. Gereç ve Yöntem: Açık kalp ameliyatı olacak elektif ve erişkin hastalar çalışmaya alındı. Grup I'e BİS değeri 40-60 olacak şekilde anestezi verildi. Grup II ise kontrol grubu olarak alındı ve konvansiyonel yöntemle %1.8 MAC Sevofluran ile anestezi idamesi yapıldı. Vaka sonunda toplam anestezi ve vazopressör tüketimleri not edildi. Yoğun bakımda da deliryum ve NKD tespiti için testler uygulandı. Bulgular: Bulgularımıza göre propofol, midazolam ve fentanil tüketimleri iki grupta benzerken, toplam sevofluran tüketimi Grup I'de daha düşüktü. Dopamin ve adrenalin tüketimleri iki grupta benzerken, toplam norepinefrin tüketimi Grup II'de daha yüksekti. Toplam süpresyon süresi de Grup II'de oldukça yüksekti. Preoperatif dönemde hiçbir olguda kognitif disfonksiyon yokken, postoperatif dönemde Grup II'de kognitif disfonksiyon oranı daha fazlaydı. Postoperatif dönemde deliryum insidansı Grup II'de istatistiksel anlamlı düzeyde yüksekti. Sonuç: İşlenmiş EEG verileri kullanılarak yapılan anestezi yönetiminde volatil anesteziklerin daha az tüketildiği, burst süpresyonun daha az görüldüğü, POD ve NKD gelişme riskinin daha düşük olduğunu saptadık.
Özet (Çeviri)
Introduction: There are many factors that can affect the depth of anesthesia in open heart surgery, such as extracorporeal circulation, hypothermia, rewarming, and low cardiac output. Current guidelines recommend end-tidal anesthetic gas concentration or processed EEG monitoring. In our study, we planned to investigate how anesthesia management based on processed EEG data affects anesthetic and vasopressor consumption and its effects on postoperative delirium (POD) and neurocognitive disorder (NCD) that may develop subsequently. Material and Method: Elective and adult patients undergoing open heart surgery were included in the study. Group I was anesthetized with a BIS value of 40–60. Group II was taken as the control group, and anesthesia was maintained with 1.8% MAC Sevoflurane by the conventional method. Total anesthesia and vasopressor consumption were noted at the end of the case. Tests were also performed in the intensive care unit to detect delirium and NCD. Results: According to our findings, propofol, midazolam, and fentanyl consumptions were similar in the two groups, while total sevoflurane consumption was lower in Group I. Dopamine and adrenaline consumption were similar in the two groups, while total norepinephrine consumption was higher in Group II. The total suppression time was also considerably higher in Group II. While there was no cognitive dysfunction in any case in the preoperative period, the rate of cognitive dysfunction was higher in Group II in the postoperative period. The incidence of delirium in the postoperative period was statistically significantly higher in Group II. Conclusion: We found that in anesthesia management using processed EEG data, less volatile anesthetics were consumed, burst suppression was less common, and the risk of developing POD and NCD was lower.