Being a writer woman in the nineteenth century: Patriarchal similarities beyond the differences between Lou-Salomé's and Fatma Aliye's novels
On dokuzuncu yüzyılda yazar kadın olmak: Lou-Salomé ve Fatma aAye'nin romanlarında farklılıkların ötesindeki patriyarkal benzerlikler
  1. Tez No: 900939
  2. Yazar: BEYZA GENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA UMUT BEŞPINAR AKGÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Sosyoloji, Comparative Literature, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışma, kadınların patriyarkaya karşı mücadelelerinin kültürler arasında nasıl kesiştiğini göstermeyi amaçlamaktadır. Bu bağlamda, bu çalışma, on dokuzuncu yüzyılın iki çağdaş yazar kadını olarak Lou-Salomé'nin ve Fatma Aliye'nin deneyimlerinde ve romanlarında farklılıkların ötesindeki patriyarkal benzerlikleri incelemektedir. Bu çalışmada, her iki yazar kadının seçilmiş romanlarına feminist metodoloji benimsenerek nitel içerik analizi uygulanmıştır. Nitel içerik analizi için, kadınların kurtuluşu ana tema olarak belirlenmiştir ve bununla ilişkili alt temalar olarak kadınların eğitimi, kadınların ekonomik özgürlüğü, kadınların evlilik hakları ve kadınların dayanışması seçilmiştir. Bu önceden tanımlanmış temalarla ilişkili olarak, her yazar kadından dörder tane olmak üzere, sekiz roman analiz edilmek üzere seçilmiştir; bunlar Lou-Salomé'den Ruth (1895), Fenitschka [Feniçka] (1896), Deviations [Arayışlar] (1898), Anneliese's House [Anneliese'in Evi] (1919) ve Fatma Aliye'den Muhadarat (1891), Refet (1897), Levayih-i Hayat (1897), Udi (1899)'dir. Çalışmanın bulguları, hem Lou-Salomé'nin hem de Fatma Aliye'nin kadınların eğitimini, kadınların ekonomik özgürlüğünü, kadınların evlilik haklarını ve kadınların dayanışmasını, kadınların kurtuluşu için araçlar olarak önerdiklerini ortaya koymaktadır. Ancak yine de her temanın kapsamı, toplumlarının koşullarına bağlı olarak bir yazar kadından diğerine farklılık göstermektedir. Buna bağlı olarak, yapılan analizler ışığında, kadınlarının deneyimlerinin farklı kimlik özelliklerine ve yaşadıkları coğrafi ve tarihi baglama bağlı olarak değişiklik göstermesine rağmen, patriyarkaya karşı mücadelelerinin kesiştiği ileri sürülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to show how women's struggles against patriarchy intersect across the cultures. In this respect, this study examines the patriarchal similarities beyond the differences between Lou-Salomé's and Fatma Aliye's experiences and novels as two contemporary writer women of the nineteenth century. In this study, qualitative content analysis is applied to both writer women's selected novels by adopting a feminist methodology. For the qualitative content analysis, women's emancipation is selected as the main theme, and women's education, women's economic independence, women's conjugal rights, and women's solidarity are selected as the sub-themes related to it. Related to these predefined themes, eight novels, four from each writer women, are selected to analyze, which are Ruth (1895), Fenitschka (1896), Deviations (1898), and Anneliese's House (1919) by Lou-Salomé and Muhadarat (1891) Refet (1897), Levayih-i Hayat (1897), and Udi (1899) by Fatma Aliye. The findings of the study reveal that both Lou-Salomé and Fatma Aliye offered women's education, women's economic independence, women's conjugal rights and women's solidarity as tools for women's emancipation. Nevertheless, the scope of each theme differs from one writer woman to the other based on their societies' conditions. As a result, in the light of the analysis, it is argued that although women's experiences differ based on their different identity markers, and the geographical and historical context they live in, their struggles against patriarchy intersect.