Koroner arter bypass cerrahisi uygulanması gereken hastalarda miyokardiyal koruma sırasında mikropleji solüsyonu ve del nido kardiyopleji solüsyonu kullanılmasının kısa dönem klinik sonuçlar üzerinde karşılaştırılması
Comparison of using microplegia solution and del nido cardioplegia solution during myocardial protection on short-term clinical results in patients requiring coronary artery bypass surgery
  1. Tez No: 634164
  2. Yazar: KORKUT YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET KİRİŞCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Miyokardiyal koruma, açık kalp cerrahisinde başarılı klinik sonuçlar elde edebilmek için temel ve önemli bir konudur. 1970'li yıllardan beri hiperkalemik kardiyoplejik solüsyonlar miyokard korumada altın standart olarak kullanıma girmiş, aynı zamanda kullanılan solüsyonlardaki içerikler zenginleştirilerek farklı kardiyopleji solüsyonları elde edilmiştir. Mikropleji hazırlama kolaylığı, yüksek yoğunluklu bir kan kardiyoplejisi olması nedeniyle hemodilüsyonu ve kardiyak ödemi azaltması gibi avantajları nedeniyle birçok klinikte rutin kullanım alanı bulmuştur. Yaklaşık 20 yıldır pediatrik kalp cerrahisinde kullanılan del Nido kardiyopleji solüsyonu da son dönemde erişkin kalp cerrahisinde kullanım alanı bulmuştur. Uzun etkili kardiyoplejilerden biri olması ve cerrahi akışı bozmaması nedeniyle erişkin kalp cerrahisinde kullanımı giderek yaygınlaşmaktadır. Bu çalışmanın amacı, kliniğimizde de sıkça kullanılan mikropleji solüsyonu ile tek doz kardiyopleji çeşitlerinden olan del Nido kardiyopleji solüsyonunun miyokardiyal korumadaki etkinliğini klinik, biyokimyasal ve ekokardiyografik veriler ile karşılaştırmaktır. Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniği'nde, aynı cerrahi ekip tarafından ocak 2019 - ocak 2020 tarihleri arasında koroner arter bypass cerrahisi uygulanan 100 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların %50'sinde (n=50) del Nido kardiyopleji kullanılırken diğer %50'sinde (n=50) mikropleji solüsyonu kullanıldı. Hastaların preoperatif, operatif ve postoperatif verileri (kardiyak biyomarker düzeyleri, x-klemp ve KPB süreleri, ekokardiyografik ölçümler vb.) karşılaştırıldı. Çalışmada gruplar arasında, ejeksiyon fraksiyonu, EUROscore, NYHA skorlaması, CABG sayısı ve diğer komorbit durumlar açısından gruplar arasında fark izlenmedi (p>0.05). İki grup arasında yoğun bakım kalış süresi, ekstübasyon süresi ve hastane kalış süresi ve KPB süreleri açısından istatistiksel anlamlı farklılık izlenmemiştir (p>0,05). Ancak KPB süreleri del nido grubunda daha kısa izlenmiştir. X-klemp süreleri del Nido kardiyopleji ve mikropleji kardiyoplejisi gruplarında sırasıyla 55,60±13,49dk. ve 75,58±12,43 dk. olarak izlenmiş olup; del Nido kardiyoplejisi grubunda x-klemp zamanı anlamlı olarak daha kısadır (p=0.024). Sol ventrikül Ejeksiyon fraksiyonundaki değişimler açısından gruplar arasında fark izlenmemiştir (p>0.05). Kan transfüzyon oranları, ventilasyon ve hastane kalış süreleri, İABP ve inotrop destek gereksinimi açısından gruplar arasında fark bulunamamıştır (p>0.05). Sonuç : Kısa dönem sonuçların ışığında del Nido kardiyopleji ve Mikropleji birbirine benzer şekilde miyokard koruması sağlamaktadır. Mikropleji ve del Nido kardiyopleji literatürde miyokard korumada efektif oldukları kanıtlanmış kardiyoplejilerdir. Benzer klinik sonuçlar sağlaması göz önüne alındığında del Nido kardiyoplejinin 60 dk'lık x-clamp için tek doz olarak verilebilmesi ve cerrahi konforu arttırması bu kardiyopleji solüsyonu için tercih nedeni olabilir.
Özet (Çeviri)
Myocardial protection is an essential and important issue for successful clinical outcomes in open heart surgery. Since the 1970s, hypercalemic cardioplegic solutions have been used as the gold standard in myocardial protection, while at the same time, the contents in the solutions used have been enriched and different cardioplegia solutions have been obtained. It has found routine use in many clinics due to its advantages such as ease of preparation of microplegia, high density blood cardioplegia, and reduced hemodilution and cardiac edema. del Nido cardioplegia solution, which has been used in pediatric cardiac surgery for nearly 20 years, has recently found use in adult cardiac surgery. Since it is one of the long-acting cardioplegies and does not disturb the surgical flow, its use in adult cardiac surgery is increasingly common. The aim of this study is to compare the efficacy of the microplegia solution and del Nido cardioplegia solution, which is a single dose of cardioplegia, with clinical, biochemical and echocardiographic data. 100 patients who underwent coronary artery bypass surgery between January 2019 and January 2020 by the same surgical team at Kahramanmaraş Sütçü Imam University Faculty of Medicine Cardiovascular Surgery Clinic were included in the study. . While del Nido cardioplegia was used in 50% (n = 50) of the patients, microplegia solution was used in the other 50% (n = 50). Preoperative, operative and postoperative data (cardiac biomarker levels, x-clamp and CPB times, echocardiographic measurements, etc.) of patients were compared. In the study, no difference was observed between the groups in terms of ejection fraction, EUROscore, NYHA scoring, CABG number and other comorbid conditions (p> 0.05). No statistically significant difference was observed between the two groups in terms of intensive care stay, extubation time and hospital stay and CPB times (P> 0.05). However, CPB durations were shorter in the del nido group. X-clamp times were 55.60 ± 13.49 min in del Nido cardioplegia and microplegia cardioplegia groups, respectively. and 75.58 ± 12.43 min. It was followed as; In the del Nido cardioplegia group, the x-clamp time is significantly shorter (p = 0.024). There was no difference between the groups in terms of changes in the left ventricular ejection fraction (p>0.05). There was no difference between the groups in terms of blood transfusion rates, ventilation and hospital stay, IABP and inotrop support requirement (p> 0.05). In the light of short term results, del Nido cardioplegia and Microplegia provide similar myocardial protection. Microplegia and del Nido cardioplegia are cardioplegies that have been proven effective in myocardial protection in the literature. Considering that it provides similar clinical results, del Nido cardioplegia can be given as a single dose for 60 minutes of x-clamp and increased surgical comfort may be preferred for this cardioplegia solution.