Hanefî Alim Ali el-Murâdî'nin mezheplere bakışı
Hanafi scholar Ali al-Muradi's perspective on sects
- Tez No: 900969
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Mezhepleri Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada Şam-Dımaşk Hanefî müftüsü Ali el-Murâdî'nin (1132-1184/1720-1771) Rafızîlik ve Dürzîlik hakkındaki görüşleri konu edilmiştir. Ali el-Murâdî'nin Rafızîlik ve Dürzîlik özelinde iki risalesi bulunmaktadır. Rafızîlerle evlilik konusunu ele aldığı er-Ravzu'r-Râyiz fî 'Ademi Sıhhati Nikâhi' Ehli's-sünne li'r-Revâfiz adlı eseri ve Dürzîler hakkında kaleme aldığı Akvalü'l-Eimmeti'l-Âline fî Ahkâmi'd-Dürûz ve't-Teyâmine adlı risalesi Ehl-i sünnet alimlerinin bu mezhepler hakkındaki fetvalarını içermektedir. Bu bakımdan bu fetvalar Hanefî literatürde mezheplerle ilgili kaynak olma özelliği kazanmaktadır. Bu çalışma müftü ve fakihlerin fetvalarının İslam Mezhepleri Tarihi alanında önemli bir yer tuttuğunun bir örneğidir. Çalışma giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Ali el-Murâdî'nin ailesi, hayatı ve eserleri ele alınmıştır. Eserleri bölümünde konumuzla alakalı olan“er-Ravzu'r-Râyiz fî 'Ademi Sıhhati Nikâhi' Ehli's-sünne li'r-Revâfiz”ve“Akvalü'l-Eimmeti'l-Âline fî Ahkâmi'd-Dürûz ve't-Teyâmine”adlı risaleleri hakkında bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde Ali el-Murâdî'nin Dürzîlik mezhebine bakışı konu edilmiştir. Üçüncü bölümde ise Ali el-Murâdî'nin Rafızîlik mezhebine bakışı konu edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the views of Ali el-Murâdî, the Hanafi jurist of Damascus (1132-1184/1720-1771), on the Rafizi and Druze sects. Ali el-Murâdî has two treatises specifically addressing Rafizis and Druze:“er-Ravzu'r-Râyiz fî 'Ademi Sıhhati Nikâhi' Ehli's-sünne li'r-Revâfiz”discussing the issue of marriage with Rafizis, and“Akvalü'l-Eimmeti'l-Âline fî Ahkâmi'd-Dürûz ve't-Teyâmine”which delves into the rulings concerning the Druze. These treatises contain the fatwas of Sunni scholars regarding these sects and have gained significance in Hanafi literature. This study serves as an example of the crucial role played by the fatwas of muftis and jurists in the field of Islamic Sectarian History. The study consists of an introduction and three main sections. The first section provides an in-depth exploration of Ali el-Murâdî's family, life, and works. In the section on his works, detailed information is presented about his two significant treatises related to Rafizi and Druze, namely“er-Ravzu'r-Râyiz fî 'Ademi Sıhhati Nikâhi' Ehli's-sünne li'r-Revâfiz”and“Akvalü'l-Eimmeti'l-Âline fî Ahkâmi'd-Dürûz ve't-Teyâmine”. The second section investigates Ali el-Murâdî's perspective on the Druze sect, while the third section thoroughly examines his views on the Rafizi sect.