Burhaneddin İbrahim b. Mustafa el-Halebinin Tuhfetu'l-Ahyar ale'd-Durri'l-Muhtar isimli eserinin 'Elbeyulfasıd' Babından Azlulvekıl' Bbına kadar tahkik ve incelenmesi
This research is an investigation and study from Babu al-baye al-fasid to babu azl alwakil chapters of a manuscript 'Tuhfat al-Akhayyar Ala al-Dur al-Mukhtar' - تحقيق ودراسة من قسم باب البيع الفاسد إلى باب عزل الوكيل من تحفة الأخيار على الدر المختار لبرهان الدين إبراهيم بن مصطفى الحلبي المِذاري المتوفى سنة 1190 هجري.
  1. Tez No: 721562
  2. Yazar: MUHAMMED CEMAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSAMA AL HAMWI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Araştırmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu Osmanlı âlimlerinden olan İmam Burhaneddin İbrahim B. Mustafa El Halebinin ismi“Tuhfetü'l-Ahyar Ala'd-Dürri'l-Muhtar”olan kitabından alıp okuyucuya takdim ettiğim bir araştırma ve incelemeden ibarettir. Ayrıca Ala'd-Dürri'l-Muhtar yazarı Aladdin Elhaskefi El Hanefi olarak bilinen Alim Muhammed B. Ali B. Muhammed El Hisni, Timurtaşinin“Tenvirul Ebsar”kitabının şerhidir. Bu tez'in üç nüshasını buldum. Birinci nushayı esas alıp diğerlerini de onunla karşılaştırdım. Bu tezin tahkikinde iki yazma eser nüshası ile mukabele edilmiş ve asıl nüshası üzerine itimat edilmiştir. Önemli yerleri tercüme edip anlaşılması zor kelimeleri açıkladım. Ayrıca Ayetlerin yerleri belirtilmiş, Hadislerin tahrici yapılmış, müellifin zikrettiği nakiller ve eserlerin sağlaması ve tevsiki, ismi geçen kişilerin kısa biyografileri zikredilmiş, kitapta geçen kaynaklar belirtilmiş noktalama ve rakamlandırma işaretleri münasip yerler konulmuş, ayetlere, hadislere, konulara ve ilmi ıstılahlara fihrist oluşturup, onları genel bir fihrist altında topladım. Her şeyi zamanında ve ayrıntılı bir şekilde anlatacağım. Bu tezim ve incelemem de Müellif'in ibareleri nakletmedeki inceliği, hassasiyeti ve güzel üslubu dikkatimi çekti. Yüce olan Allah'tan dilediğim bu tezimi samimi bir şekilde kabul etmesini dilerim. O icabet edip işitendir.
Özet (Çeviri)
I present to the reader this research and study a documented scientific investigation of a portion of a manuscript entitled“Tuhfat al-Akhayyar Ala al-Dur al-Mukhtar”which written by the author Sheikh Burhanaldin Ibrahim bin Mustafa bin Ibrahim al-Halabi who is among the scholars of twelfth-century AH. And Alder al-Mukhtar, authored by the scholar Muhammad bin Ali bin Muhammad al-Husni, known as Alaa al-Din al-Hasakfi al-Hanafi (died 1088 AH), which is an explanation of the enlightenment of Tanwir Al'absar by al-Tirtashi I found three copies of the manuscript, the first copies (A) being the main, then I met the copies with the original. My work in this research was a study and investigation, so I translated the Names of men and explained the strange vocabulary, attributed the verses of the hadiths came out, and I controlled what needed to be controlled and attributed each saying to the one who said it, and I explain the scientific terms, and put the punctuation marks in their place, and worked on the index of verses, hadiths, topics and scientific terms And put it in a general catalog. I will talk in detail about everything in its place. Through my study and investigation, I saw the author, may God have mercy on him, in transmitting phrases, and his style was perfect, may God have mercy on him. I ask Allah Almighty to give me the sincerity and acceptance.