Rethinking the aragalaya uprising within the neoliberal transformation of Sri Lankan dependent capitalism
Aragalaya ayaklanmasının Sri Lanka'nın bağımlı kapitalizminin neoliberal dönüşümü kapsamında yeniden değerlendirilmesi
- Tez No: 900970
- Danışmanlar: PROF. DR. PINAR BEDİRHANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
In 2022, Sri Lanka experienced its worst economic crisis since its independence which culminated in a mass citizens' uprising dubbed the Aragalaya ('Struggle' in Sinhalese). The Aragalaya, which ousted the incumbent President from power, is hailed as a powerful defiance of citizens against the ruling elite that saw the rise of a unified opposition for the first time in the country's history. The interpretations of the Aragalaya are complex. While the mainstream scholars are of the opinion that the economic mismanagement and the growing public discontent over corruption and nepotism during the previous Gotabaya Rajapaksa government were the contributing factors that gave birth to the Aragalaya, the alternative framing of the debate posits that Aragalaya is an overall response to a structural breakdown of Sri Lanka's neoliberal regime of accumulation. In this thesis, I intend to make a further contribution to the alternative interpretations of Aragalaya by putting the economic crisis that led to the uprising into a long-term perspective. Employing an eclectic approach, I conduct a critical historical analysis of Sri Lanka's post-independent capitalist development in order to situate the Aragalaya in the context of the country's history since the colonial period. My dissertation is a modest attempt at finding answers to the core question of under what conditions the Sri Lankan economy developed into a catastrophe in 2022 with a series of fiscal and debt crises, ultimately triggering an uprising that stands as a unique social and political phenomenon of the times.
Özet (Çeviri)
2022 yılında Sri Lanka, bağımsızlığından bu yana en kötü ekonomik krizini yaşadı ve bu kriz Aragalaya (Sinhalese dilinde 'Mücadele') olarak adlandırılan kitlesel bir vatandaş ayaklanmasıyla sonuçlandı. Görevdeki Devlet Başkanını iktidardan düşüren Aragalaya, ülke tarihinde ilk kez birleşik bir muhalefetin yükselişine tanıklık etti ve vatandaşların yönetici elite karşı güçlü bir meydan okuması olarak takdir edildi. Aragalaya'ya ilişkin yorumlar karmaşıktır. Ana akım akademisyenler, bir önceki Gotabaya Rajapaksa hükümeti döneminde ekonominin kötü yönetilmesinin ve yolsuzluk ve adam kayırmacılığa karşı artan halk hoşnutsuzluğunun Aragalaya'yı doğuran faktörler olduğu görüşündeyken, tartışmaya ilişkin alternative bir bakış açısı Aragalaya'yı Sri Lanka'nın neoliberal birikim rejiminin yapısal çöküşüne verilen genel bir tepki olarak yorumlamaktadır. Bu tezde, ayaklanmaya yol açan ekonomik krizi uzun vadeli bir perspektife oturtarak Aragalaya'nın alternatif yorumlarına katkıda bulunmayı amaçlıyorum. Eklektik bir yaklaşım kullanarak, Aragalaya'yı ülkenin sömürge döneminden bu yana şekillenen tarihi bağlamda ele alabilmek için Sri Lanka'nın bağımsızlık sonrası kapitalist gelişiminin eleştirel bir tarihsel analizini yapıyorum. Tezim, Sri Lanka ekonomisinin 2022'de bir dizi mali ve borç kriziyle bir felakete dönüşerek, zamanının benzersiz bir toplumsal ve siyasi olgusu olarak duran bir ayaklanmayı nasıl tetiklediği temel sorusuna cevap bulmaya yönelik mütevazı bir girişimdir.