Kapalı yanaşma yapılarının farklı konfigürasyonlarında pervane jet oyulması
Propeller jet flow scour around different quay wall configurations
- Tez No: 900972
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ REMZİYE İLAYDA TAN KESGİN, DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDAL KESGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gemi Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Marine Engineering, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Limanlara yanaşan/ayrılan gemilerin pervanelerinden çıkan jet akımları yapı etrafında meydana getirdikleri taban oyulma mekanizması ile yapı stabilitelerinin bozulmasına önemli ölçüde katkı sağlar. Günümüzde değişen gemi tipleri, kapasiteleri, büyüklüklerinde meydana gelen bu oyulmanın mertebesini etkilemektedir. Bu çalışmada, tekil ve çift pervane olmak üzere farklı gemi çeşitlerini temsil etmek üzere değişen pervane tipleri kullanılarak pervane jet akımı etkisinde meydana gelen yapı etrafında oyulma durumu deneysel olarak araştırılmıştır. Kapalı tip yanaşma yapısı etrafında meydana gelen oyulmanın araştırıldığı bu çalışmada oyulma üzerinde etkili önemli birçok parametre dikkate alınmıştır. Bu nedenle deneylerde 10 cm çapında tekil ve çift olmak üzere iki farklı tip pervane ve kapalı tip yanaşma yapısının farklı konumları için pervaneye olan uzaklıkları (Xw, Yw), pervane dönüş hızları (n), pervanenin tabandan yüksekliği (açıklık:G) gibi parametreler değiştirilerek oyulma mekanizması üzerindeki etkileri detaylı şekilde incelenmiştir. Değişen bu koşullar altında oyulma profilleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Berth structures stability may effected by erosion due to berthing/unberthing maneuvering ship's propeller flow. In recent years, changing ship size, type and capacity related to amount of seabed scouring. In this study, laboratory experiments were carried out to investigate changing scouring profiles around berth structure as quay wall due to single and twin propellers jets that corresponds different types of ships. The experiments were carried out by considering effective parameters on scouring process. For this purpose, two different type of single and twin propeller with 10 cm diameters, propeller rotation speed (n), gap of the propeller (G) and changing (perpendicular and parallel) quay wall positions with different distances from propeller (plane or rotation axis) to the perpendicular and parallel quay walls (Xw and Yw) were used to detailed investigation on scour mechanism. The scour profiles were obtained experimentally under determined conditions for changing parameteres that are effective on the process.