Endemik Hypericum salsolifolium bitkisinin antikanser ve antimikrobiyal özelliklerinin incelenmesi
Investigation of the anticancer and antimicrobial properties of the endemic Hypericum salsolifolium plant
  1. Tez No: 900973
  2. Yazar: GAMZE AKILLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET CENGİZ BALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Genetik, Bioengineering, Genetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genetik ve Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tez çalışmasında, Hypericum salsolifolium bitkisinin toprak üstü kısımlarından elde edilen etil asetat, metanol ve su ekstraktlarının antikanser, antimikrobiyal ve anti-qourum sensing aktiviteleri belirlenmiştir. Ekstraktların antikanser etkisi MDA-MB-231 ve MCF-7 hücre hatları üzerinde MTT testi uygulanarak değerlendirilmiştir. En etkili sonuçlar MDA-MB-231 hücre hattı üzerinde etil asetat ekstraktında gözlemlenmiş olup, 48 saatlik süre sonunda IC50 değeri 270 µg/mL olarak hesaplanmıştır. MCF-7 hücre hattında ise en düşük IC50 değeri 24 saat sonunda etil asetat ekstraktında gözlenmiş ve 192,1 µg/mL olarak hesaplanmıştır. Antimikrobiyal aktivite 3 Gram (+), 6 Gram (-) bakteri ve bir maya üzerinde agar kuyucuk difüzyon yöntemi ile araştırılmıştır. Aktiviteye sahip ekstraktların minimal inhibitör konsantrasyon (MİK) ve minimal bakterisidal konsantrasyon (MBK) değerleri belirlenmiştir. Agar kuyucuk diffüzyon sonuçlarına göre en yüksek zon çapı Bacillus subtilis (11 mm) ve Staphylococcus aureus (8 mm) suşlarına karşı ölçülmüştür. Ekstraktların anti-quorum sensing aktivitelerini belirlemek için, viyolasin pigmenti üretimi ve biyofilm oluşumu üzerindeki inhibitör etkinlikleri sırasıyla Chromobacterium violaceum CV026 ve Staphylococcus aureus ATCC 25923 suşları üzerinde araştırılmıştır. Ekstraktlar viyolasin pigment üretimini inhibe edici etki göstermemiştir. Biyofilm oluşumunu en fazla inhibe eden ekstrakt %81,5 oranı ile etil asetat ekstraktı olmuştur. Etil asetat ve metanol ekstraktlarının yeni antikanser ajanları geliştirilmesi adına bir potansiyele sahip olduğu düşünülmektedir. Ayrıca, farklı kanser hücre hatları üzerinde ekstraktların etkinliğinin test edilmesi ileriki, çalışmalar için önemlidir. S. aureus suşunda biyofilm oluşumunu en çok inhibe eden etil asetat ekstraktı, ileriki çalışmalarda anti-biyofilm ajanı olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the anticancer, antimicrobial and anti-quourum sensing activities of ethyl acetate, methanol and water extracts obtained from the aerial parts of the Hypericum salsolifolium plant were examined. The extracts were evaluated for their anticancer activity using the MTT assay on MDA-MB-231 and MCF-7 cell lines. The most effective results were observed in the MDA-MB-231 cell line in ethyl acetate extract, and the IC50 value was calculated as 270 µg/mL at the end of the 48-hour period. In the MCF-7 cell line, the lowest IC50 value was observed in ethyl acetate extract after 24 hours and was calculated as 192.1 µg/mL. Antimicrobial activity was investigated on 3 Gram (+), 6 Gram (-) bacteria and a yeast by agar well diffusion method. Minimal inhibitory concentration (MIC) and minimal bactericidal concentration (MBC) values of extracts with activity were determined. According to the agar well diffusion results, the highest zone diameter was measured in Bacillus subtilis (11mm) and Staphylococcus aureus (8mm) strains. To assess the anti-quorum sensing properties of the extracts, their ability to inhibit violacein pigment production in Chromobacterium violaceum CV026 and biofilm formation in Staphylococcus aureus strains was examined. The extracts did not have an inhibitory effect on violaceum pigment production. The extract that most inhibited biofilm formation was ethyl acetate extract with a rate of 81.5%. Ethyl acetate and methanol extracts are thought to have a potential for the development of new anticancer agents. Additionally, testing the effectiveness of the extracts on different cancer cell lines is important for future studies. Ethyl acetate extract, which most inhibits biofilm formation in S. aureus strain, can be used as an anti-biofilm agent in future studies.