Examining middle school mathematics teachers' pedagogical content knowledge in the context of functional thinking
Ortaokul matematı̇k öğretmenlerı̇nı̇n pedagojı̇k alan bı̇lgı̇lerı̇nı̇n fonksı̇yonel düşünme bağlamında ı̇ncelenmesı̇
- Tez No: 900987
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ IŞIL İŞLER BAYKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmanın amacı, ortaokul matematik öğretmenlerinin pedagojik alan bilgilerini işlevsel düşünme bağlamında incelemektir. Çalışmanın katılımcıları İstanbul'da bir devlet ortaokulunda görev yapan beş ortaokul matematik öğretmenidir. Ortaokul matematik öğretmenlerine iki görevle ilgili yarı yapılandırılmış görüşme soruları yöneltilmiştir. Katılımcılarla yaklaşık 40 dakika süren bireysel yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Bu çalışmada nitel bir desen kullanılmıştır. Bu çalışmanın sonucunda, ortaokul matematik öğretmenlerine öğrencilerin olası doğru çözümleri sorulduğunda, çoğunlukla öğrencilerin görevlerdeki bağlam veya şekil ile ilişkilendirmeden genel terime ulaşmak için kuralı bulmalarını bekledikleri görülmüştür. Ortaokul matematik öğretmenleri görevlerdeki şekilleri çoğunlukla sadece adımlar arasındaki farkı bulmak için kullanmışlardır, bu da ortaokul matematik öğretmenlerinin modelden ziyade sayısal ilişkilere odaklandıklarını göstermektedir. Ortaokul matematik öğretmenlerine öğrencilerden gelen olası yanlış çözümler sorulduğunda, bazı yaygın öğrenci hatalarının farkında oldukları görülmüştür. Ortaokul matematik öğretmenlerine öğrencilerin hatalarının nedenleri sorulduğunda yüzeysel cevaplar vermeleri, bu konuda sınırlı bilgiye sahip olduklarını göstermiştir. Ortaokul matematik öğretmenlerine öğrencilerin hatalarının üstesinden nasıl gelebilecekleri sorulduğunda, öğrencilerin hatalarının üstesinden gelmelerine yardımcı olma konusunda sınırlı bilgiye sahip oldukları görülmüştür. Farklı öğrencilerin cevapları göz önüne alındığında, ortaokul matematik öğretmenlerine öğrencinin nasıl düşünmüş olabileceği sorulduğunda, çoğu MSMT öğrencinin nasıl düşündüğünü açıklayabilmiştir. Bu öğrencilerle bir sonraki adımda ne yapacakları sorulduğunda, ortaokul matematik öğretmenlerine doğru cevap veren öğrencilerle bir sonraki adımda ne yapacaklarına dair strateji geliştirmekte zorlandıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine the pedagogical content knowledge of middle school mathematics teachers in the context of functional thinking. The participants of the study were five middle school mathematics teachers (MSMTs) working in a public middle school in Istanbul. Semi-structured interview questions related to two tasks were directed to the MSMTs. Individual semi-structured interviews lasting approximately 40 minutes were conducted with the participants. A qualitative design was used in this study. As a result of this study, when MSMTs were asked about students' possible correct solutions, they mostly expected students to find the rule to reach the general term without relating to the context or figure in the tasks. MSMTs mostly used the figures in the tasks only to find the difference between the steps, which showed that MSMTs focused on numerical relationships rather than the model. When MSMTs were asked about possible incorrect solutions from students, they were found to be aware of some common students' mistakes. When MSMTs were asked the reasons for students' mistakes, they gave superficial answers, which showed that they had limited knowledge on this subject. When MSMTs were asked how to overcome students' mistakes, they were found to have limited knowledge in helping students overcome their mistakes. Given different students' answers, when MSMTs were asked how the student might have thought, most MSMTs were able to explain how the student thought. When MSMTs were asked what they would do next with these students, MSMTs were found to have difficulty developing strategies for what to do next with the students who answered correctly.