Sigara kullanan ve kullanmayan amatör sporcuların yaşam kaliteleri, yaşam doyumları ve öz güvenleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between quality of life, life satisfaction and self-confidence of smoking and non-smoker amateur athletes
- Tez No: 900988
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPASLAN GÖRÜCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırmanın amacı, sigara kullanan ve kullanmayan amatör sporcuların yaşam kaliteleri, yaşam doyumları ve öz güvenleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bunun yanında katılımcıların bazı demografik özelliklerinin yaşam kalitelerine, yaşam doyumlarına ve öz güvenlerine etkisine de bakılmıştır. Araştırma grubu, 200 kadın 221 erkek olmak üzere toplam 421 amatör sporcudan oluşmaktadır. Kişisel Bilgi Formu, Yaşam Kalitesi Ölçeği, Yaşam Doyumu Ölçeği ve Öz Güven Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde istatistik paket programı kullanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre cinsiyet, sigara kullanım durumu ve branş değişkenleri ile katılımcıların yaşam kaliteleri düzeyleri arasında anlamlılık yoktur. Cinsiyet değişkeni ile katılımcıların yaşam doyumları arasında anlamlılık vardır. Sigara kullanım durumu ve branş değişkenleri ile katılımcıların yaşam doyumları arasında ise anlamlılık yoktur. Cinsiyet, sigara kullanım durumu ve branş değişkenleri ile katılımcıların öz güvenleri arasında anlamlılık yoktur. Katılımcıların yaşam kalitesi ile yaşam doyumları arasında, yaşam kalitesi ölçeğinin enerji/vitalite/canlılık alt boyutu ile yaşam doyumu arasında anlamlı, pozitif yönlü ve zayıf düzeyli,yaşam kalitesi ölçeğinin diğer bir alt boyut olan mental sağlık ile yaşam doyumu arasında anlamlı, pozitif yönlü ve zayıf düzeyli ilişki vardır. Yaşam kalitesi ile öz güven anlayışları arasında, yaşam kalitesi ölçeğinin fiziksel fonksiyon alt boyutu ile iç öz güven arasında anlamlı, pozitif yönlü ve zayıf düzeyli, dış özgüven ile anlamlı, pozitif yönlü ve zayıf düzeyli, yaşam kalitesi ölçeğinin diğer bir alt boyut olan genel sağlık algısı ile dış özgüven arasında anlamlı, pozitif yönlü ve zayıf düzeyli, yaşam kalitesi ölçeğinin diğer bir alt boyut olan sosyal fonksiyon ile dış özgüven arasında anlamlı, pozitif yönlü ve zayıf düzeyli ilişki vardır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the relationship between the quality of life, life satisfaction and self-confidence of amateur athletes who smoke and do not smoke. In addition, the impact of some demographic characteristics of the participants on their quality of life, life satisfaction and self-confidence was also examined.The research group consists of a total of 421 amateur athletes, 200 women and 221 men. In the study, the Personal Information Form prepared by the researcher, the Quality of Life Scale developed by Ware (1987), the Life Satisfaction Scale developed by Diener et al. (1985) and the Self-Confidence Scale developed by Akın (2007) were used as data collection tools. According to the findings obtained as a result of the research, there is no significance between gender, smoking status and branch variables and the quality of life levels . There is significance between the gender variable and the life satisfaction of the participants. There is no significance between smoking status and branch variables and the life satisfaction of the participants. There is no significance between gender, smoking status and branch variables and the self-confidence of the participants.There is a significant, positive and weak correlation between the participants' quality of life and life satisfaction, and between the energy/vitality/vitality sub-dimension of the quality of life scale and life satisfaction, there is a significant, positive and weak relationship between mental health, another sub-dimension of the quality of life scale, and life satisfaction. Between the understanding of quality of life and self-confidence, there was a significant, positive and weak level between the physical function sub-dimension of the quality of life scale and internal self-confidence, and a significant, positive and weak level between external self-confidence, there is a significant, positive and weak level between general health perception and external self-confidence, which is another sub-dimension of the quality of life scale, there is a significant, positive and weak relationship between social function, another subdimension of the quality of life scale, and external self-confidence.