Örnek bir futbol insanı: Özkan Sümer
An exemplary football person: Özkan Sümer
- Tez No: 900995
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. AYNUR YILMAZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Spor, Sports
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Trabzon Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 75
Özet
Spor tarihin her döneminde insanları bir araya getiren bir olgu olmuştur. Spor tarihin her döneminde evrimleşmiş ve gelişmiştir. Kimi zaman bireysel kimi zaman topluluk olarak yapılan spor zamanla milyonları etkileyebilecek hale gelmiştir. Spor yapan kişiler bazen milyonlarca insan tarafından her hareketi merak edilecek kadar önemsenmiştir. Böylesine önemli figürler haline gelen sporcu, antrenör, yönetici veya başkanların davranış biçimleri onları örnek alan insanlara ve sonraki nesillere karşı rol model olmaktadır. Dünya genelinde en popüler spor haline gelen futbol kitleleri peşinden sürüklemektedir. Önemli futbol figürleri futbol üzerinden insanları etkilemekte gençler başta olmak üzere tüm insanlar üzerinde etkili olmaktadır. Tarihin her döneminde önemli kaynaklara baktığınızda dönemin öne çıkan insanlarının biyografileri geçmişten günümüze kapsamı genişleyerek yazıla yazıla gelmiştir. Elbette tarihin eski zamanlarında yazılan biyografilerle şimdikiler aynı değildir. Günümüzde önemli şahsiyetlerin biyografi adı altında kişilik özellikleri, felsefesi ve başarısının altında yatan nedenler yazılmaktadır. Bu çalışmada ise Türk spor tarihine, gerçekleştirmiş olduğu ilkler, başarılar ve yetiştirdiği sporcularla geçmiş olan Trabzonlu Özkan Sümer'in hayat felsefesi incelenmektedir. Araştırmada nitel araştırma yaklaşımı benimsenmiştir ve Özkan Sümer'in sporculuk hayatı sözlü tarih çalışmasıyla analiz edilmiştir. Yapılmış ampirik ve teorik çalışmanın bulunmaması, yazılı kaynak ve dokümanların sürekli olmaması nedeniyle incelenecek fenomenin değişim sürecini göstermede yetersiz olduğu durumlarda araştırmacıya fırsat sunan bir yöntem olan sözlü tarih çalışması kullanılmıştır. Çalışmaya Özkan Sümer'in hayatına dair görüşlerini belirtmek üzere 10 katılımcı katılmıştır. Veriler,“Görüşme Formu”ve“Kişisel Bilgi Formu”aracılığıyla yapılan görüşmelerle toplanmış ve kişilik analizi tekniğiyle değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Sports has been a phenomenon that brings people together in every period of history. Sports have evolved and developed in every period of history. Sports, sometimes done individually and sometimes as a group, have become able to affect millions over time. People who do sports are sometimes taken so seriously that millions of people wonder about their every move. The behavior patterns of athletes, coaches, managers or presidents who have become such important figures serve as role models for the people who follow them and for the next generations. Football, which has become the most popular sport around the world, attracts the masses. Important football figures influence people through football and have an impact on all people, especially young people. When you look at important sources in every period of history, the biographies of the prominent people of the period have been written down, their scope expanding from past to present. Of course, biographies written in ancient times are not the same as those written today. Nowadays, the personality traits, philosophy and reasons underlying the success of important figures are written under the name of biographies. In this study, the life philosophy of Özkan Sümer from Trabzon, who went down in Turkish sports history with the firsts, achievements and athletes he trained, is examined. A qualitative research approach was adopted in the research and Özkan Sümer's sports life was analyzed through an oral history study. Oral history study, which is a method that provides an opportunity for the researcher, was used in cases where the phenomenon to be examined is insufficient to show the process of change due to the lack of empirical and theoretical studies and the lack of continuous written sources and documents. 10 participants participated in the study to express their opinions about Özkan Sümer's life. The data was collected through interviews conducted through the“Interview Form”and“Personal Information Form”and evaluated with the personality analysis technique.