Sivas bölgesinde 1994-1996 yılları arasındaki intihar girişimleri ve sonuçlarının adli tıp açısından incelenmesi
The investigation of suicide attemp and results for forensic pathology in Sivas 1994-1996
- Tez No: 90100
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METİN ÖRSEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
56 ÖZET Önemli bir toplumsal sorun olan intiharların Adli Tıp yönünü geniş bir bakış açısıyla incelemek istedik. Bu amaçla Sivas Adliyesi Cumhuriyet Başsavcılığı arşivinden elde ettiğimiz bilgilere C.Ü. Sağlık araştırma ve Uygulama Hastanesi dosya arşivinden elde edilen bilgilerde eklenerek intiharların sosyal ve adli yönlerini inceledik. 1994,1995,1996 yıllarını içeren üç yıllık retrospektif olarak yaptığımız çalışmamızda 152 intihar girişimi olgusunun 61'i (%40.1) erkek, 91 'i (%59.9 ) kadındı. Olguların 31 'i (%20.4 ) ölmüştü. Olguların 22'si (%71 ) ası, 3'ü (%9.8) ilaçlarla, l'i (%3.2 ) ateşli silah, l'i (%3.2)LPG, l'i (%3.2 ) elektrik çapması, 1 'i (%3.2 ) yanık, 1 'i (%3.2) suda boğulma, 1 'i de (%3.2) yüksekten atlama ile hayatım kaybetmişti. En sık rastlanan intihar girişim yolu ilaçlarla intihar girişimleriydi. 99 (%65.1) kişi ilaçlarla intihan kullanmıştı ve bunlardan 3'ü (% 3 ) ölmüştü, ikinci sık kullanılan intihar girişim şekli ası idi. Bu yolla 22 (%14.5 ) kişi intihar gmşiminde bulunmuş ve bunların hepsi hayatım kaybetmiştir. Diğer yöntemlerin kullanımına daha az sıklıkta rastladık. İntihar girişimlerinde en sık rastlanan neden 61 (%40.1 ) kişi ile maddi manevi sebeplerle bunalıma girmeydi, ikinci sık rastlanan sebep olarak 55 (%36.2 ) kişi aile içi geçimsizlik nedeniyle intihar girişiminde bulunmuş, 19 (% 12.5 ) okul ve derslerinde başarısızlık nedeniyle, 17 (%11.2 ) kişi de arkadaşlık ve aşk ilişküerinin bozulması nedeniyle intihar girişiminde bulunmuştur. Keşif, ölü muayenesi ve otopsiler adli tıp uzmanları tarafindan yapılmalı ve bu işlemler için yeterince zaman ayrılmalıdır. İntiharların önlenebilmesi ve azaltılabilmesi için intihar danışma hatlarının ve psikiyatrik danışma merkezlerinin tüm illerde kurulması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
57 SUMMARY We want to explain in a large scala an important social problem suicides for forensic pathology. Information obtained fromjustiues of Sivas public presecutor archives and added to C.U. Hospital archives information for examine to suicide social and legal. This is a retrospective study to include total 152 cases in 1994,1995,1996 years and these cases 61 (%40.1 ) male, 91 (%59.9) female. 31 cases was dead. In these 31 cases 22 (%71 ) hanging, 3 (%9.8 ) poisoning with medicine, 1 (%3.2) firearm, 1 (%3.2 ) LPG., 1 (%3.2 ) elektrocoution, 1 (% 3.2 ) to burn, 1 (% 3.2 ) drowning, 1 (% 3.2 ) jumping from height, for suicide and died. Medical and other drug use is the most common choose method for suicide attempt. 99 (%65.1 ) person use this method but 3 (%3) has died. The second medhod for use suicide attempt was hanging. 22 (%14.5 ) person use this method and all of them was died. The other suicide attempt method was less. A depression for money and spiritual was the most common reason for suicide attempt, 61 (% 40.1 ) person attempt for these reason. The second reason was family diskordand, 55 (%36.2 ) person suicide attempt for these reason, 19 (% 12.5 ) person was suiside attempt to fail in their school, 17 (% 1 1.2 ) persons suicide attempt to break friendship and love. Reconnaissances, postmortem examination and autopsy must have forensic pathologist and the sufficiend time must to give. Suicide information line and psychiatric information must be establish all centre and province for reduce and prevent suicide.