Görmeyenler odaklı navigasyon etkileşim sistemi modeli
Navigation interaction system model for the visually impaired
  1. Tez No: 901061
  2. Yazar: EMRAH YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPER ÇABUK, DOÇ. DR. NİLGÜN ÖZDAMAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu tez çalışması, görmeyen bireylerin navigasyon etkileşimlerini incelemeyi ve bu alandaki mevcut teknolojilerin eksikliklerini belirleyerek, görmeyen bireylerin ihtiyaçlarını karşılayacak yenilikçi çözümler sunmayı amaçlamaktadır. Çalışma kapsamında, görmeyen bireylerin günlük yaşamlarında karşılaştıkları navigasyon zorlukları ve bu zorlukların üstesinden gelmek için kullanılan mevcut çözümler detaylı bir şekilde analiz edilmiştir. Yarı-yapılandırılmış görüşmeler aracılığıyla veri toplanmış ve elde edilen veriler içerik analizi ile değerlendirilmiştir. Elde edilen veriler ışığında, görmeyen bireylerin daha güvenli ve bağımsız bir şekilde hareket etmelerini sağlayacak kullanıcı odaklı bir model önerisi sunulmuştur. Ayrıca, bu tezde sunulan öneriler ve gelecek perspektifleri, bu alanda çalışacak araştırmacılara ve uygulayıcılara yol gösterici olacağı öngörülmektedir. Bu sayede, görmeyen bireylerin yaşam kalitelerini artırarak, topluma daha iyi entegre olmaları hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis study aims to examine the navigation interactions of blind individuals and to identify the shortcomings of existing technologies in this field, thereby providing innovative solutions to meet the needs of blind individuals. Within the scope of the study, the navigation challenges faced by blind individuals in their daily lives and the existing solutions used to overcome these challenges have been analyzed in detail. Data has been collected through semi-structured interviews, and the obtained data has been evaluated using content analysis. In light of the data obtained, a user-centered model proposal has been presented to enable blind individuals to move more safely and independently. Furthermore, the recommendations and future perspectives presented in this thesis are expected to serve as a guide for researchers and practitioners working in this field. Thus, it is aimed to enhance the quality of life of blind individuals, allowing them to integrate better into society.