Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi hemşirelerinin rol çatışması-rol belirsizliği ve tükenmişlik durumları
The role conflict-role ambiguity and burnout situationas of nurses working in The Ankara Keçiören Training and Research Hospital
  1. Tez No: 242696
  2. Yazar: DİLEK ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER RIFKI ÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Sağlık hizmeti sunumunda rol çatışması, rol belirsizliği ve tükenmişlik ile sıkça karşılaşılmaktadır. Bu durum işten ayrılmaların artması, verimsizlik, iş doyumsuzluğu gibi istenmeyen sonuçlara neden olabilmektedir. Bu araştırmanın amacı da rol çatışması, rol belirsizliği ve tükenmişlik durumlarını incelemek ve aralarındaki ilişkiyi ortaya koymaktır.Araştırmada veri toplama aracı olarak ?Rol Çatışması ve Rol Belirsizliği Anketi?, ?Maslach Tükenmişlik Ölçeği? ve ?Kişisel Bilgi Formu? kullanılmıştır. Veriler bilgisayar ortamına aktarılarak, SPSS programında, bağımsız iki örnek t testi, tek yönlü varyans analizi, Man Whitney U, Kruskal Wallis H testi ve Spearman Brown Korelasyon Katsayısı teknikleri kullanılarak değerlendirilmiştir.Araştırmada yer alan bireylerin %73,9'u kadındır ve %56,3'ü evlidir.
Özet (Çeviri)
In healthcare service, we frequently come across with the Role Conflict- Role Ambiguity and Burnout. This situation may cause some undesirable results such as increasing of walkout, lack of productivity and dissatisfactory in work. The aim of this research is to analyze the Role Conflict- Role Ambiguity and Burnout cases and express the relationship among them.In this study, `Role Conflict and Role Ambiguity Survey?, `Maslach Burnout Inventory? and `Personal Information Form? are used as tools for data collection. The datas are transferred to computer, examined in the SPSS program and evaluated by using the techniques of independent two sample T test, one-way variance analyse, Man Whitney U, Kruskal Wallis H test and Spearman Brown Correlation Coefficient.%73,9 of the participants of the study are woman and %56,3 are married.