Futbolcularda quadriceps ve triceps surae kaslarına uygulanan kinezyo bantlamanın leg stiffness, sprint, dikey sıçrama ve çeviklik performansına etkisi
The acute effects of kinesio taping applied to the quadriceps femoris and triceps surae muscles on leg stiffness, sprint, vertical jump and agility performance in footbal players
- Tez No: 901063
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERKAN TORTU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Spor, Physiotherapy and Rehabilitation, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trabzon Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışma, futbolcularda quadriceps femoris ve triceps surae kaslarına uygulanan kinezyo bantlamanın bacak sertliği, sprint, dikey sıçrama ve reaktif çeviklik performanslarına olan akut etkilerini ortaya koymayı hedeflemektedir. Araştırma, Trabzon amatör futbol takımlarında oynayan 18-21 yaş aralığındaki 19 erkek futbolcuyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma tasarımı olarak tek grup ön test-son test modeli kullanılmıştır. Katılımcılardan; bantlama olmadan, quadriceps femoris kası bantlanarak, triceps surae kası bantlanarak ve bu iki kas birlikte bantlanarak olmak üzere toplamda dört ölçüm alınmıştır. Ölçümler bantlamadan 45 dakika sonra yapılmıştır. Ölçümler sırasında performans parametrelerini değerlendirmek için Microgate OptoJump sistemi, fotoseller ve SpeedCourt cihazı kullanılmıştır. Bacak sertliği performansı leg stiffness testi ile, sprint performansı 30 metre sprint testi ile, dikey sıçrama performansı counter movement jump (CMJ) ve drop jump testleri ile, çeviklik performansı ise SpeedCourt cihazı ile değerlendirilmiştir. Bantlama uygulaması bu konuda sertifikası bulunan bir fizyoterapist tarafından dominant alt ekstremiteye kas fasilitasyon tekniği ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the acute effects of kinesio taping applied to the quadriceps femoris and triceps surae muscles on leg stiffness, sprint, vertical jump, and reactive agility performance in soccer players. The research was conducted with 19 male soccer players aged 18-21, who play for amateur football teams in Trabzon. A single-group pretest-posttest design was employed in the study. Four different measurements were taken from the participants: without taping, with quadriceps femoris muscle taping, with triceps surae muscle taping, and with both muscles taped together. Measurements were taken 45 minutes after the taping application. Performance parameters were evaluated using the Microgate OptoJump system, photocells, and SpeedCourt device. Leg stiffness performance was assessed with the leg stiffness test, sprint performance with the 30-meter sprint test, vertical jump performance with the counter movement jump (CMJ) and drop jump tests, and agility performance with the SpeedCourt device. The taping application was performed on the dominant lower extremity using the muscle facilitation technique by a certified physiotherapist.