Çocukluk çağı travmaları ile cinsel işlev bozukluğu arasındaki ilişkide obsesif kompulsif belirtilerinin aracı rolü
The mediating role of obsessive compulsive symptoms in the relationship between childhood traumas and sexual dysfunction
- Tez No: 901080
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Çocukluk çağı travmatik yaşantıları, bireyin çocukluk döneminde yaşadığı potansiyel travmatik deneyimleri ifade eder. Obsesyonlar, kişinin zihninde tekrar tekrar oluşan istemsiz düşünceler, endişeler, görüntüler, korkular, dürtüler ve şüphelerdir Kompulsiyonlar, kişinin stresli durumlardan korunmak için uygulanması gerektiğini hissettiği, tekrarlayan, kurallara bağlı fiziksel davranışlar ve eylemlerdir. Cinsel işlev bozukluğu bireyin sadece psikolojik sağlığı için değil, aynı zamanda partnerlerle olan ilişkinin kalitesi için de oldukça önemli olan, cinsel açıdan uyarılma, haz alma, tatmin olma vb. fonksiyonlarda aksamaya sebep olan psikolojik problemlerdir. Bu çalışmada asıl amaçlanan durum çocukluk çağı travmalarının bireyin yetişkinlik döneminde cinsel işlev bozukluklarına sebebiyet verebildiğini tespit etmek ve obsesif kompulsif bozukluğun bu noktadaki aracı rolünü araştırmaktır. Bu amaçla çalışmada ilişkisel tarama desenine dayanan yapısal eşitlik modeli kullanılmıştır. Oluşturulan yol analizi modeli ile çocukluk çağı travmasının cinsel işlev bozukluğuna olan etkisinde obsesif kompulsif belirtilerin aracılık etkisi test edilmiştir. Araştırma 301 gönüllü katılımcı ile yürütülmüştür. Bu amaçla katılımcılara“Çocukluk Çağı Travma Ölçeği CTQ-33, Padua Envanteri, Arizona Cinsel Yaşantılar Ölçeği”uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen bulgular çerçevesinde çocukluk çağı travmalarının, obsesif kompulsif bozukluk ve cinsel işlev bozukluğunu yordamakta olduğu ve obsesif kompulsif bozukluğun da çocukluk çağı travmalarının cinsel işlev bozukluğu üzerindeki etkisinde bir aracı rolü oynadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Childhood traumatic events refer to potential traumatic experiences experienced by an individual during childhood. Obsessions are involuntary thoughts, anxieties, images, fears, impulses and doubts that occur over and over again in the person's mind. Compulsions are repetitive, rule-bound physical behaviors and actions that the person feels need to perform to protect themselves from stressful situations. Sexual dysfunction is a problem that affects sexual arousal, pleasure, satisfaction, etc., which are very important not only for the psychological health of the individual but also for the quality of the relationship with partners. The main aim of this study is to determine whether childhood traumas can cause sexual dysfunctions in adulthood and to investigate the mediating role of obsessive compulsive disorder at this point. For this purpose, structural equation model based on relational screening design was used in the study. With the path analysis model created, the mediating effect of obsessive compulsive symptoms on the effect of childhood trauma on sexual dysfunction was tested. The research was conducted with 301 volunteer participants. For this purpose,“Childhood Trauma Scale CTQ-33, Padua Inventory, Arizona Sexual Experiences Scale”were administered to the participants. Within the framework of the findings obtained in the study, it was seen that childhood traumas predicted obsessive compulsive disorder and sexual dysfunction, and obsessive compulsive disorder played a mediator role in the effect of childhood traumas on sexual dysfunction.