Hyaluronik asit içeren çapraz bağlı poli (metilmetakrilat) hidrojelin ın vitro biyouyumluluk, deri altı ve eklem içi enjeksiyon etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of in vitro biocompatibility, subcutaneous and intra-articular injection efficacy of hyaluronic acid-containing cross-linked poly (methylmethacrylate) hydrogel
  1. Tez No: 901079
  2. Yazar: SÜMEYRA KAPLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİYAMİ KARAHAN, PROF. DR. MUSTAFA TÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Histoloji ve Embriyoloji, Bioengineering, Biotechnology, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Osteoartriti (OA),genç veya yaşlı farketmeksizin milyonlarca insanda görülebilen artritin şeklidir ve kişilerin ciddi oranda yaşam kalitesini düşürmektedir. Kişilerde yaş ilerledikçe eklem bölgelerinde hasar oluşma riski de yükselir. Bunlara ek olarak, menapoz, diyabet ve inflamasyonu önleyici tedavilerin kıkırdak yapısını zayıflattığı ve kıkırdağı daha kırılgan bir hale getirdiğinide ceşitli araştırmalarda rastlamaktayız. Hasarın tedavisinde kıkırdak, kemik ve kıkırdak-kemik ara yüzeyinin fiziksel ve kimyasal özellikleri göz önünde bulundurulmalıdır. OA'de, klinikte kullanılan geleneksel yöntemler ya da ileri doku mühendisliği yöntemleri ile geçici tedavi sağlanmaktadırlar. Bu tedavi yöntemlerinden biri hyaluronik asit (HA) ile çapraz bağlanmış hidrojeli intra-artiküler enjeksiyon ile hastalara enjekte ederek ağrıların giderilmesi ve bölgede doku onarımı hedeflenir. Bir süre ağrıları hafifletsede etkinliğinin uzun süre sürdürememesi nedeniyle geçici bir tedavi yöntemi olmakla sınırlıdır. Bu sebeple çalışmamızda kemik onarımında yüksek verimliliğe sahip ve çok tercih edilen polimetilmetakrilat ile hyaluronik asit çapraz bağlı hidrojel üretilmişitir. Böylece HA çapraz bağlı hidrojele polimetilmetakrilat eklenerek çabuk degrede olmayan ,biyouyumluğu yüksek ,uzun ömürlü ve bölgede onarım gerçekleştirerek kalıcı tedavi sağlaması düşünülmüştür. Yapılan çalışmalar sonucunda MTT , in vivo testleri ,histolojik boyamaları yapılarak biyolojik etkinliklerine bakıldı. F-TIR,degredasyon , viskosite testleri ile karakterize edildi. Sonuç olarak sitotoksisite testleri ve diğer fiziksel testler hyaluronik asit içeren çapraz bağlı poli (metilmetakrilat) hidrojelin uzun süre dayanıklı ve yüksek hücresel canlılığa sahip olduğu yeni tedavi yöntemi olarak başvurulabilecek bir biyomateryal olduğunu göstermektermiştir. Bildiride analiz ve yöntemler daha ayrıntılı olarak aktarılacaktır. Ayrıca çalışmamız gelecekte yapılacak bu tür çalışmalara ışık tutacaktır.
Özet (Çeviri)
Osteoarthritis (OA) is a form of arthritis that affects millions of people, regardless of whether they are young or old, and severely limits people's quality of life. The risk of joint damage increases with age. We have also found in various studies that menopause, diabetes and anti-inflammatory treatments weaken the cartilage structure and make the cartilage more fragile. When treating damage, the physical and chemical properties of cartilage, bone and the cartilage-bone interface should be taken into account. Temporary treatment of OA is done with traditional methods used in the clinic or with advanced tissue engineering methods. One of these treatment methods is the intra-articular injection of hydrogel cross-linked with hyaluronic acid (HA) to relieve pain and repair the tissue in the area. Although it relieves pain for a while, it is only a temporary treatment method as its effectiveness does not last long. For this reason, a hydrogel cross-linked with polymethylmethacrylate and hyaluronic acid was prepared in our study, which has high efficiency and is very popular in bone repair. By adding polymethylmethacrylate to the cross-linked HA hydrogel, it is believed that it does not degrade quickly, has high biocompatibility, is long-lasting and enables permanent treatment by repairing the area. As a result of the studies, MTT, in vivo tests and histological staining were performed and their biological activities were were investigated.It was characterized by F-TIR, degradation and viscosity tests. As a result, the cytotoxicity tests and other physical tests showed that the hydrogel cross-linked with polymethylmethacrylate and hyaluronic acid is a biomaterial that has a long shelf life and high cellular viability and can be used as a new treatment method. The analysis and methods are explained in more detail in the article. Our study also sheds light on future studies of this kind.