Maximizing performance in tunnel oxide passivated contact solar cells: Unveiling stability and boosting efficiency through local p+ poly-Si formation
Tünel oksit pasifleştirilmiş temaslı güneş hücrelerinde performansı maksimize etme: Kararlılığı ortaya çıkarma ve lokal p+ poli-Si oluşumuyla verimliliği artırma
- Tez No: 901106
- Danışmanlar: PROF. DR. RAŞİT TURAN, DR. HİSHAM NASSER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Science and Technology, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikro ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Taşıyıcı seçici pasifleştirme kontakları, silikon güneş hücrelerinin verimliliğini artırmak için kritik öneme sahiptir. Bu tez, SiOx kontakları üzerinde büyütülen polisilikon (poli-Si) kullanımını, yüksek sıcaklık sırasında kararlılığını ve yerel poli-Si ile verimlilik iyileştirmelerini araştırmaktadır. ALD-AlOx, PECVD-SiNx ve AlOx/SiNx kaplamalarla dokulu silikon alt tabakalar üzerinde yüksek sıcaklıkta hızlı yakma koşullarında hidrojenasyon sürecini ve fosfor katkılı TOPCon yapıların performansını incelemektedir. SiOx, yakma kararlılığı için kritik bir unsur olarak belirlenmiştir; 1,2 nm kalınlığındaki bir SiOx tabakası, 720,6 mV'luk maksimum açık devre voltajı (iVOC) ve 3,03 fA/cm²'lik bir doyma akımı yoğunluğu (J0S) sağlamaktadır. Ayrıca, FlexTrail baskı teknolojisi kullanılarak ıslak kimyasal aşındırma ve doğrudan bor mürekkebi uygulaması yoluyla yerel bor katkılı p+ SiOx/poli-Si yapılarının geliştirilmesi gösterilmiştir. Çalışma, katkısız ve bor katkılı poli-Si arasındaki aşındırma seçiciliğini etkileyen faktörleri de araştırmaktadır. Yerel TOPCon içeren test yapıları, 720 mV'luk bir iVOC ve p+ SiOx/poli-Si için 90 ila 120 fA/cm² arasında değişen en düşük J0S değerlerini elde etmiştir.
Özet (Çeviri)
Carrier selective passivating contacts are essential for optimizing the efficiency of silicon (Si) solar cells. This thesis explores poly-silicon (poly-Si) grown on SiOx contacts, focusing on their stability during high-temperature processing and efficiency improvements via local poly-Si formation. The research investigates the hydrogenation process and the behavior of phosphorus-doped TOPCon structures under high-temperature fast firing on textured silicon substrates with ALD-AlOx, PECVD-SiNx, and AlOx/SiNx coatings. One of the most critical factors for firing stability is the ultra-thin-tunnel oxide layer, SiOx. By using 1.2 nm SiOx layer, maximum open circuit voltage (iVOC) of 720.6 mV and a saturation current density (J0S) of 3.03 fA/cm² was achieved. Additionally, local boron-doped p+ SiOx/poly-Si structures are developed through wet chemical etching and direct boron-ink application using FlexTrail printing technology. The study also examines the factors influencing etch back selectivity between intrinsic and boron-doped poly-Si. Test structures featuring local TOPCon achieved an iVOC of 720 mV and the lowest J0S for p+ SiOx/poly-Si, ranging from 90 to 120 fA/cm².