Investigation of students' algebraic thinking: A teaching experiment with 7th graders
Öğrencı̇lerı̇n cebı̇rsel düşünmelerinin ı̇ncelenmesı̇: 7. sınıf öğrencı̇lerı̇ ı̇le bı̇r öğretı̇m deneyı̇
  1. Tez No: 901117
  2. Yazar: FEYZANUR GÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ÇETİNKAYA, PROF. DR. ARZU AYDOĞAN YENMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 267
Özet
Bu çalışmanın amacı, cebir öğretimi sırasında 7. sınıf öğrencilerinin cebirsel düşünmelerinin gelişimini iki ay süren bir öğretim deneyi modeli kullanılarak incelemektir. Veriler, 2023-2024 bahar döneminde altı 7. sınıf öğrencisinden toplanmıştır. Öğrencilerin cebirsel düşünme düzeylerini belirlemek için öğretim deneyinin başında ve sonunda Chelsea Diagnostic Algebra Testi uygulanmıştır. Sekiz oturumdan oluşan öğretim deneyi, cebirsel düşünmenin çeşitli bileşenlerine odaklanarak tasarlanmıştır. Oturumlar sırasında öğrenciler gruplar halinde sayı sisteminin özellikleri, eşittir işaretinin anlamı, ilişkisel düşünme, bilinmeyen ve değişen çokluklar olarak değişkenler, niceliksel muhakeme, tekrarlayan örüntüler, büyüyen örüntüler ve çoklu temsiller gibi konuları kapsayan çalışma kâğıtları üzerinde çalışmışlardır. Öğrencilerin cebirsel düşünmelerini incelemek için çalışma kâğıtları, yönlendirici sorular ve video kayıtları aracılığıyla veriler toplanmıştır. Nitel bulgular, öğrencilerin sayı sisteminin özelliklerini genelleyebildiklerini, tekrarlayan ve büyüyen örüntüleri analiz edebildiklerini ve genel kurallarını bulabildiklerini, niceliksel muhakeme yapabildiklerini, değişkenlerin farklı anlamlarını kavrayabildiklerini, cebirde eşittir işaretinin anlamını kavrayabildiklerini ve çoklu temsilleri kullanabildiklerini göstermiştir. Nicel bulgular, öğretim deneyinin ardından öğrencilerin cebirsel düşünme düzeylerinde anlamlı bir artış olduğunu göstermiştir. Böylece, cebir öğretimi deneyinin öğrencilerin cebirsel düşünmelerinin gelişimi üzerinde olumlu bir etkisi olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the development of 7th-grade algebraic thinking of students during algebra instruction, employing a teaching experiment model that spanned two months. Data were collected from six 7th-grade students during the spring semester of 2023-2024. The Chelsea Diagnostic Algebra Test was administered at the beginning and end of the teaching experiment to assess algebraic thinking levels of students. The teaching experiment, consisting of 8 sessions, was designed with a focus on various components of algebraic thinking. During the sessions, the students worked in groups on worksheets covering topics such as properties of the number system, the meaning of the equal sign, relational thinking, variables as unknowns and varying quantities, quantitative reasoning, repetitive patterns, growing patterns, and multiple representations. Data were collected through worksheets, guiding questions, and video recordings to examine algebraic thinking of students. Qualitative findings indicated that students were able to generalize properties of the number system, analyze and find general rules of repetitive and growing patterns, perform quantitative reasoning, grasp different meanings of variables, comprehend the meaning of the equal sign in algebra, and utilize multiple representations. Quantitative findings showed a significant increase in algebraic thinking levels of students after the teaching experiment. Thus, it was concluded that the algebra teaching experiment had a positive impact on the development of algebraic thinking of students.