The impact of work permission policies on foreign graduation
Çalışma izni politikalarının yabancı öğrenci mezuniyeti üzerine etkisi
- Tez No: 901127
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT DEMİRCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Genellikle birçok ülke bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik (STEM) alanlarındaki yabancı yeteneklerde ilgi uyandırmak için vize politikalarını kullanır. İsteğe Bağlı Pratik Eğitim (OPT) programı, ABD kurumlarından mezun olan yabancı öğrencilere, ABD'de 12 aylık çalışma izni vererek yüksek nitelikli öğrencilerin ve gelecekteki çalışanların dikkatini çekmektedir. 2008 yılında, ABD hükümeti, STEM programlarından mezun olan yabancı öğrencilerin OPT süresini 29 aya uzattı. Bu tez, OPT süre-uzatma politikasının ABD üniversitelerinden STEM diploması alarak mezun olan uluslararası öğrenci sayısı üzerindeki etkilerini incelemektedir. Entegre Lisansüstü Eğitim Verileri Sistemi'ndeki verilerini kullanarak hem lisans hem de yüksek lisans düzeyindeki etkileri inceliyoruz. Belirli ülkelerden gelen uluslararası öğrenci kayıtlarındaki artış nedeniyle, OPT süre-uzatmasının öğrenci göçü üzerindeki etkilerini ölçmek metodolojik olarak zordur. Standart iki yönlü sabit etkiler farkların farkı analizi, tüm STEM dışı programları kontrol grubu olarak alarak, OPT reformunun lisans seviyesinde uluslararası öğrenci mezuniyetini 16% ve yüksek lisans seviyesinde ise 45% oranında artırdığını göstermektedir. Ancak, sentetik kontrol yöntemi ile deney grubundaki programların özelliklerini yakından eşleştirerek kontrol grubu oluşturulduğunda, iki yönlü sabit etkiler regresyonları, OPT reformunun lisans seviyesinde uluslararası öğrenci mezuniyetini etkilemediğini ve yalnızca yüksek lisans seviyesinde 29% oranında arttırdığını göstermektedir. Ayrıca, OPT reformunun uluslararası öğrenci mezuniyeti üzerindeki etkisinin program özelliklerine göre büyük ölçüde değiştiğini gözlemliyoruz. Programların geçmiş çevre ağları, yabancı öğrencilerin kökeni ve programların seçiciliği, OPT reformunun etkisinin büyüklüğünü etkilerken, yerel ekonomik koşullar etkilememektedir. Özellikle, OPT etkisi, reform öncesi dönemde Asya'dan daha fazla öğrenci sayısına sahip STEM programları ve daha seçici programlar için daha büyüktür.
Özet (Çeviri)
Countries often use visa policies to attract foreign talent in the fields of science, technology, engineering, and mathematics (STEM). The Optional Practical Training (OPT) program attracts high-skilled students and prospective workers by granting a 12- month U.S. work authorization to foreign graduates of U.S. institutions. In 2008, the U.S. government extended the OPT duration to 29 months for foreign graduates of STEM programs. This thesis examines the impacts of this OPT extension policy on the number of international students graduating with a STEM degree from U.S. universities and colleges. Using data from the Integrated Postsecondary Education Data System (IPEDS), we focus on the impact at both the bachelor's and master's levels. Identifying the effects of the OPT extension on student migration is methodologically challenging due to the upward trend in the enrollment of international students, driven particularly by certain origin countries. The standard two-way fixed effects (TWFE) difference-in-differences (DD) analysis, with all non-STEM programs as our control group, shows that the OPT reform increases foreign graduation by 16% at the bachelor's level and 45% at the master's level. However, when the control group is constructed via the synthetic control method (SCM), by closely matching the characteristics of the treated programs in our sample, the two-way fixed effects regressions show that the OPT reform does not affect foreign graduation at the bachelor's level and increases it by only 29% at the master's level. We also find that the impact of the OPT reform on foreign graduation varies greatly based on program characteristics. The past networks of programs, in terms of the origin of foreign students, and their selectivity affect the size of the effect of the OPT policy, yet the local economic conditions do not. Particularly, the impact of the OPT is larger for STEM programs that attracted more students from Asia in the pre-policy period and for more selective programs.