Geometrik formların sanat ile evrensel nesnelere dönüşümü
Transformation of geometric forms into universal objects through art
  1. Tez No: 901139
  2. Yazar: MARİAM SULKHANİSHVİLİ
  3. Danışmanlar: PROF. MUSA KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmamın amacı geometrik formların evrensel nesnelere dönüşümünü öğrenmek ve anlamak. 20.yüzyıla kadar görülen klasik sanat anlatımları, bu yüzyılın başında değişmiş ve klasik anlatım yerini resimsel araç olan renk, çizgi doku gibi öğelerin yüzey üzerinde kendi aralarındaki ilişkisine bırakılmıştır. Ressamlar bu durumda yeni arayışlara girmişlerdir teknolojinin gelişmesiyle. Böylece, geometrik soyutlamanın, modernist resmin geçmişin illüzyonist pratiklerini reddetme ihtiyacına ilişkin sorunlara bir çözüm olarak işlev görebileceği ve resim düzleminin doğası gereği iki boyutlu doğasına ve onun desteği olarak tuvalin işleyişine değinebileceği öne sürülmüştür. Geometrik formlar, ilkel çağlardan günümüze soyut yaratıların psişik yansıması olmuştur. Özdeşleyim ve soyutlama içtepilerine karşılık gelen natüralizm ve soyut üsluplar sanatsal ürünlerin temelini oluşturur. Daha önce natüralist üslup ile özdeşleyim içtepisi arasındaki ilgiye değinmiştik, bu ilgi insan ile doğa arasında kurulan mutlu birlikle ruhsal gereksinimlerin doyurulması sonucunu doğurur.
Özet (Çeviri)
he purpose of this study is to learn and understand the transformation of geometric forms into universal objects. 20.the classical art narratives seen until the decennial changed at the beginning of this century and the classical narration was replaced by the relationship of elements such as color, line texture, which are pictorial tools, between themselves on the surface. Painters in this case have embarked on new pursuits with the development of technology. Thus, it has been suggested that geometric abstraction can serve as a solution to the problems of the need for modernist painting to reject the illusionistic practices of the past, and touch on the inherently two-dimensional nature of the painting plane and the functioning of the canvas as its support. Geometric forms have been the psychic reflection of abstract creatures from primitive times to the present day. Naturalism and abstract styles, corresponding to the principles of identification and abstraction, form the basis of artistic products. We have already mentioned the interest between the naturalistic style and the idea of identification, this interest is related to human dec