Political economy of dependency in Brazil and Türkiye: Similar trajectories of peripheral development and divergent social policy paths?
Brezilya ve Türkiye'de Bağımlılığın Politik İktisadı: Çevre Ülkelerde Kalkınmanın Benzeşen Yörüngeleri ve Farklılaşan Sosyal Politikalar?
  1. Tez No: 901186
  2. Yazar: AHMET ÇAĞRI BARTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF UZGÖREN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 415
Özet
Bu tez, Küresel Güney'de bağımlılık, kalkınma ve eşitsizliğin halen devam eden politik-ekonomik ve sosyal boyutlarını yeniden değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Öncelikle geçmişten günümüze bağımlılığın teorik ve tarihsel geçerliliği tartışılmaktadır. Daha sonra, karşılaştırmalı bir ülke analizi gerçekleştirilmekte ve günümüzün bağımlı kalkınma örneklerinin yanı sıra bunun sosyal politika ve refah üzerindeki yansımaları araştırılmaktadır. Böylelikle, En Benzer Sistemler yöntemi kullanılarak, kapitalist dünya sisteminin çeperinde yer almaları bakımından temelde benzeşen iki ülke olan Brezilya ve Türkiye'nin özellikle sosyal politika yapımı alanındaki farklılaşan uygulamaları eleştirel bir şekilde incelemektedir. Bu bağlamda araştırma, 1980'lerden sonraki neoliberal küreselleşme dönemine daha fazla odaklanarak, bu ülkelerde tarihsel olarak süregelen bağımlılık kalıplarını ve refah rejimlerinin evrimini incelemektedir. Esas olarak bu çalışma, bağımlılığın politik iktisadının bu ülkelerde günümüze kadar nasıl şekillendiğini, bu kısıtlayıcı konjonktürün özellikle neoliberalizme geçişlerinden sonra refahın dağıtılmasını nasıl etkilediğini ve bu ülkelerin sosyal eşitsizliklerle 'mücadelelerinde' bağımlılığın sınırlarını ne ölçüde zorlayabildiklerini sorgulamaktadır. Buna göre bağımlılığın, özellikle üretim ve finans alanlarında Üçüncü Dünya'nın kalkınmasını koşullandırmaya devam etmekle kalmayıp, 1980'lerden sonra sosyal politika alanını da işgal ettiği savunulmaktadır. Bu anlamda, Brezilya'nın Türkiye'ye kıyasla daha etkili olan son dönem sosyal politika performansına işaret edilerek, bağımlı ülkelerin eşitsizliklerle 'mücadelelerinde' hala belli bir ölçüde manevra alanına sahip oldukları da tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to reassess the still-persisting politico-economic and social dimensions of dependency, development and inequality in the Global South. It initially discusses the theoretical and historical relevance of dependency from past to present. Then, it carries out a comparative country analysis and explores today's instances of dependent development as well as its reflections on social policy and welfare. By employing the Most Similar Systems method, it critically examines two similar contexts in terms of their peripherality, namely Brazil and Turkey, in an attempt to expose the intriguing nuances between them —especially in the field of social policy-making. In this context, the research investigates the historically-enduring patterns of dependency and the evolution of welfare regimes in these cases, with a more weighted focus on the era of neoliberal globalism after the 1980s. Principally, the present study questions how the political economy of dependency has taken form in these countries until today, how such a restraining conjuncture has affected welfare provision especially after their transition to neoliberalism, and to what extent they could push the limits of dependency in their 'fight' against social inequalities. It is accordingly argued that dependency not only continues to condition Third World development, specifically in the fields of production and finance, but it has also invaded the social policy space after the 1980s. Concordantly, it is also found that there is still certain room for manoeuvre for dependent countries in their 'fight' against inequalities, by pointing to Brazil's more effective recent social policy record vis-a-vis Turkey.