Öğretmenlerin cam tavan sendromu algıları ve örgütsel bağlılıkla ilişkisi: Artvin ili örneği
Teachers' perceptions of glass ceiling syndrome and its relationship with organizational commitment: The case of Artvin province
- Tez No: 901187
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Çalışma yaşamında kadınların sayısı her geçen gün artmaktadır ancak üst düzey görevlerde yeterince yer bulduklarını söylemek mümkün değildir. Literatürde, cam tavan engelleri olarak adlandırılan bir takım engellerin, kadınların çalışma hayatında ilerlemelerine engel olduğu ifade edilmektedir. Bu engeller, mesleğe bakışı etkilediği kadar, örgütsel açıdan birçok sorunu da beraberinde getirebilmektedir. Bu sorunlardan bir tanesi de örgütsel bağlılık düzeyinin azalmasıdır. Üstelik bu sorunun varlığı, işletme için birçok sorunun da tetikleyicisi olabilmektedir. Bu araştırma, öğretmenlerin cam tavan algıları ve örgütsel bağlılıkları arasındaki ilişkiyi ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın ana kütlesi, Artvin il merkezindeki ilkokul, ortaokul ve liselerde görev yapan 400 öğretmenden oluşmaktadır. Araştırmanın örneklemi 179 öğretmenden oluşmaktadır. Araştırma kapsamında kullanılan veriler elektronik ortamda doldurtulan ve yüz yüze yapılan anketler yoluyla elde edilmiştir. Toplanan verilere öncelikle, güvenilirlik, geçerlilik ve normallik testleri yapılmıştır. Sonrasında, bağımsız örneklem t-testi, kruskal-wallis testi, mann whitney-u testi, korelasyon ve regresyon analizleri yapılarak araştırmanın hipotezleri test edilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgular özetle aşağıdaki gibidir. Yaş ve cinsiyete göre cam tavan sendromu ortalamaları arasında anlamlı farklılıklar vardır. Yaş, cinsiyet ve medeni duruma göre örgütsel bağlılık ortalamaları arasında da anlamlı farklılıklar vardır. Korelasyon analizi, bu iki değişken arasındaki ilişkinin varlığını teyit etmektedir. Regresyon analizi ise, sadece cam tavan sendromunun alt boyutu olan“Örgüt Kültürü ve Politikaları-İnformal İletişim Ağı”değişkeninin, örgütsel bağlılık üzerinde etkili olduğunu göstermektedir. Araştırma, analiz sonuçlarının literatürde yer alan çalışmaların bulgularıyla karşılaştırılması ile sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The number of women in the workforce is increasing day by day, but it is not possible to confirm that they find enough space in high-level positions. In the literature, it is stated that some barriers, called the glass ceiling, prevent women from advancing in the workforce. These barriers affect the perspective of the profession as well as bring many problems with them in terms of organization. One of these problems is the decrease in the level of organizational commitment. Moreover, the existence of the problem can trigger many others for the business. The research was conducted to reveal the relationship between teachers' glass ceiling perceptions and organizational commitment. The population of the research consists of 400 teachers working in primary, secondary, and high schools in the city center of Artvin. The sample for the research consists of 179 teachers. The data used in the research were obtained through electronically completed and a face-to-face surveys. First of all, reliability, validity, and normality tests were performed on the collected data. Afterwards, independent sample t-tests, Kruskal-Wallis tests, Mann-Whitney-U tests, correlation, and regression analyses were performed to test the hypotheses of the research. The findings obtained from the research are briefly summarized as follows: There are significant differences between the glass ceiling syndrome means as per age and gender. There are also significant differences between organizational commitment means as per age, gender, and marital status. Correlation analysis confirms the existence of the relationship between these two variables. Regression analysis indicates that only the variable“Organizational Culture and Policies—Informal Communication Network,”which is a sub-dimension of the glass ceiling syndrome, has an effect on organizational commitment. The research was concluded by comparing the analysis results with the findings of the studies in the literature.