Obez hastalarda bariatrik cerrahinin antropometik ölçümler ile serum ısthmin-1, adiponektin ve leptin düzeyleri üzerine etkileri
Effects of bariatric surgery on anthropometric measurements and serum isthmin-1, adiponectin and leptin levels in obese patients
  1. Tez No: 901214
  2. Yazar: NAZLI SULTAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZHAN ÖZCAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR EMRE ONAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyokimya ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Obezite genetik alt yapı, yanlış beslenme davranışları, sedanter yaşam ve hormonel problemler gibi multifaktöriyel nedenlerle ortaya çıkan vücuttaki yağ oranının artışı ile karakterize bir hastalıktır. Adipoz doku, adipokinler olarak bilinen birden fazla bağışıklık düzenleyici protein salgılayarak endokrin organ işlevi görmektedir. Obezite, pro-inflamatuar adipokinlerin artan ekspresyonuna ve anti-inflamatuar adipokinlerin azalan ekspresyonuna yol açarak kronik, düşük dereceli bir inflamatuar durumun gelişmesine neden olmaktadır. Bu kapsamda çalışmamızın amacı obez hastalarda bariatrik cerrahinin antropometrik ölçümler ile serum isthmin-1 (ISM1), adiponektin (ADP) ve leptin (LEP) düzeyleri üzerine etkilerini araştırmaktır.
Özet (Çeviri)
Obesity is characterized by an increase in body fat due to multifactorial factors such as genetic predisposition, unhealthy eating habits, sedentary lifestyle, and hormonal issues. Adipose tissue acts as an endocrine organ by secreting multiple immune-regulatory proteins known as adipokines. Obesity leads to a chronic, low-grade inflammatory state by increasing pro-inflammatory adipokine expression and decreasing anti-inflammatory adipokine expression. Our study aims to investigate the effects of bariatric surgery on anthropometric measurements and serum levels of isthmin-1 (ISM1), adiponectin (ADP), and leptin (LEP) in obese patients.