İnfertil erkeklerde selenyumun bazı doğurganlık ve cinsiyet hormonları üzerindeki rolünün incelenmesi
Investigation of the role of selenium on some fertility and sex hormones in infertile men
  1. Tez No: 901229
  2. Yazar: AHMED SADEQ HABEEB ALADBAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED ALTUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Çiftlerin yüzde 15 kadarı infertilitedir. Bu çiftlerin üçte birinden fazlasında erkek infertilitesi rol oynar. Erkek kısırlığı, düşük sperm üretimi, anormal sperm fonksiyonu veya spermin verilmesini engelleyen tıkanmalardan kaynaklanır. Bu çalışmamızın amacı Irak'ın Thi-Qar şehrindeki infertil erkeklerde selenyumun bazı doğurganlık ve cinsiyet hormonları üzerindeki rolünü incelemektir. Bu amaçla 100 infertil erkek hasta çeşitli kriterlerin göz önünde bulundurulması ile deney grubu oluşturmak amacıyla çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışma süresi boyunca selenyum ile tedavi edilen infertil erkeklerde sperm sayısının, hareketliliğinin ve normal morfolojisinin arttığı ve geliştiği görülmüştür. Selenyum takviyesi ile sperm sayısında %61.06, sperm hareketliliğinde %132, sperm canlılığında %89, normal sperm morfolojisinde %34.12 ve ejakülat hacminde %45.83 oranında bir artış olduğu gözlenmiştir. Bununla birlikte belirtmek gerekir ki, sayılan bu hususlarda görülen değişiklikler üzerinde kısmen kişinin alışkanlıkları, yaşam tarzı ve beslenmesi gibi unsurların da etkisi olabilmektedir. Selenyum eksikliğinin spermatogenezi olumsuz etkileyen oksidatif stresi artırdığı da bilinmektedir. Testiste düşük selenyum seviyelerinin, erkek infertilitesi ile ilişkisi olduğunu ve spermatagonez için selenyumun gerekli olduğunu belirtmek mümkün görünmektedir. 2021, 71 Sayfa ANAHTAR KELİMELER: Erkek infertilite, selenyum, sperm morfolojisi, FSH, testosteron
Özet (Çeviri)
Up to 15 percent of couples are infertile. Male infertility plays a role in more than a third of these couples. Male infertility is caused by low sperm production, abnormal sperm function, or blockages that prevent sperm from being delivered. The aim of this study is to examine the role of selenium on some fertility and sex hormones in infertile men in Thi-Qar city (Iraq). For this purpose, 100 infertile male patients were included by forming an experimental group, considering various criteria. Increased and developed sperm count, motility and normal morphology were observed in infertile men treated with selenium during the study period. With selenium supplementation, an increase in sperm count was 61.06%, sperm motility 132%, sperm vitality 89%, normal sperm morphology 34.12% and ejaculate volume 45.83%. However, it should be noted that the changes in these matters may partially affect the habits, lifestyle, and nutrition of the person. It seems possible to state that low selenium levels in the testis are associated with male infertility and selenium is required for spermatogenesis. It is also known that selenium deficiency increases oxidative stress, which negatively affects spermatogenesis. 2021, 71 pages KEYWORDS: Male infertility, selenium, sperm morphology, FSH, testosterone