Anbar şehrinde bazı biyobelirteçler ile kardiyovasküler hastalık ve dm tip 2 arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of the relationship between some biomarkers and cardiovascular disease and dm 2 type in Anbar city
  1. Tez No: 901230
  2. Yazar: MOHAMMED HAMEED EYADA AL-KUBAISI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED ALTUN, DR. MAHER KHALİL IBRAHİM AL-BADRI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ANBAR ŞEHRİNDE BAZI BİYOBELİRTEÇLER İLE KARDİYOVASKÜLER HASTALIK VE DM TİP 2 ARASINDAKİ İLİŞKİNİN ARAŞTIRILMASI Mohammed Hameed Eyada Al-Kubaisi Çankırı Karatekin Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı Danışman: Dr. Öğr. Üyesi Muhammed ALTUN Eş Danışman: Dr. Maher Khalil Ibrahim AL-BADRI Kardiyovasküler hastalık (CVD), dünya çapında önde gelen bir ölüm nedenidir ve önceki on yıllara kıyasla artmaya devam etmektedir. Her yıl diğer nedenlerden daha fazla kardiyovasküler hastalıktan bireysel ölüm gerçekleşmektedir. Diabetes mellitus (DM) önemli bir kronik hastalık yükü haline gelmiştir. DM hastaları bir dizi kronik komplikasyona ve erken ölüm riskine maruz kalmaktadır. Daha yüksek hsTnI seviyeleri, altta yatan koroner ateroskleroz yükü ile, KAH'ın daha hızlı ilerlemesi ile ve tüm nedenlere bağlı ölüm ve kardiyovasküler olayların daha yüksek riski ile ilişkilidir. Aterosklerotik CVD çok genç yaşta başlar ve zamanla ilerleyerek durumun taranması ve erken tespiti için yeterli zaman sağlar. Biyobelirteçler, hastalığın değerlendirilmesinde ve hastalık durumları için ilaç tedavilerinin geliştirilmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Bu çalışmada, hastalardaki Troponin, hs C-RP, TC, TG, HDL, LDL ve VLDL değerleri T2DM'li ve T2DM'siz kardiyovasküler hastalıklı hastalar olmak üzere iki kriterde değerlendirilmiş, hastalar iki gruba ayrılmıştır (grup B n = 50 ve Grup C n= 50), üçüncü grup (grup A n= 50) ise kontrol grubunu temsil etmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis INVESTIGATION OF THE RELATIONSHIP BETWEEN SOME BIOMARKERS AND CARDIOVASCULAR DISEASE AND DM 2 TYPE IN ANBAR CITY Mohammed Hameed Eyada AL-KUBAISI Çankırı Karatekin University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemistry Supervisor: Assist. Prof. Dr. Muhammed ALTUN Co-Supervisor: Dr. Maher Khalil Ibrahim AL-BADRI Cardiovascular disease (CVD) is a leading cause of death worldwide and continues to increase compared to previous decades, more individual death annually from cardiovascular disease than any other cause. Diabetes mellitus (DM) has become a major burden of chronic disease, The MD patient is subject to a series of chronic complications and premature risk of the death. Higher hsTnI levels are associated with the underlying burden of coronary atherosclerosis, more rapid progression of CAD, and a higher risk of all‐cause mortality and incident cardiovascular events. Atherosclerotic CVD starts at a very young age and progresses over time, allowing sufficient time for screening and early detection of the condition. Biomarkers play an important role in the evaluation of disease as well as in the development of drug treatments for disease conditions.In this study, the values of Troponin, hs C-RP, TC, TG, HDL, LDL, and VLDL in patients have been evaluated in two criteria's, cardiovascular disease patient with and without T2DM, the patients divided into two groups (group B n= 50 and Group C n= 50), while third group (group A n= 50) represented the control group. The result showed high TnI levels in group B and C when compared with the control group at P < 0.05. The results found that troponin levels elevate in heart disease patients and that lipids levels positively affect the level of troponin in patients with heart disease. All in all, the effect of levels of FBS, Hs C-RP, HbA1c, LDL, HDL, TG, and TC are impact on patients with cardiovascular disease. 2021, 75 pages KEY WORDS: Cardiovascular disease, T2DM, troponin, hs CRP, lipids