Glutatyon peroksidaz enziminin nefropatili diyabetik hastalarda antioksidan durumunun düzenlenmesindeki anahtar rolü
The key role of glutathione peroxidase enzyme in regulating antioxidant status in diabetic patients with nephropathy
- Tez No: 901231
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED ALTUN, PROF. DR. MAHMOUD H. HADWAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırmanın amacı, diyabetik nefropatisi olan ve olmayan tip 2 diyabetli, glutatyon peroksidaz düzeylerini ve oksidan ve diğer antioksidan düzeylerini değerlendirmektir. Bu vaka kontrol çalışmasında, serum GPx'i (Se-Bağımlı, selenyum bağımlı olmayan ve toplam GPx) değerlendirilmiştir (sağlıklı kontrol deneklerinde toplam oksidan, lipid peroksidasyonu, toplam antioksidan ve katalaz (grup 1), diyabetik nefropatisi olmayan T2D'li hastalarda (grup 2), diyabetik nefropatili (grup 3)). Ayrıca tüm çalışma hastalarında mikroalbüminüri ve plazma glikozlu hemoglobin seviyeleri değerlendirilmiştir. Nefropatili ve nefropatisiz T2D hastalarında GPx seviyeleri kontrole göre anlamlı olarak daha düşük bulunmuştur. Toplam oksidan ve lipid peroksidasyonunun GPx ve diğer antioksidanlarla negatif bir ilişkisi görülmüştür. İndirgenmiş GPx seviyeleri GPx aktivitesi ve diyabetik nefropati arasında bir ilişki olduğunu göstermektedir. 2021, 73 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Reaktif oksijen türleri, diyabetik nefropati, oksidatif stres, GPx, Glutatyon
Özet (Çeviri)
The objective of this research was to evaluate the glutathione peroxidase levels and the levels of oxidants and other antioxidants with type 2 diabetes with and without diabetic nephropathy. In this case-control study, we assessed serum GPx (Se-Dependent, nonselenium dependent and total GPx), total oxidant, lipid peroxidation, total antioxidant and catalase in healthy control subjects (group 1), in patients with T2D without diabetic nephropathy (group 2), with diabetic nephropathy (group 3). We also assessed microalbuminuria, plasma glycated hemoglobin levels in all study patients. GPx levels were significantly lower in T2D patients with and without nephropathy compared to control. Total oxidants and lipids peroxidation have a negative relationship with the GPx and other antioxidants. Decreased GPx levels indicate a relationship between GPx activity and diabetic nephropathy. 2021, 73 pages KEYWORDS: Reactive oxygen species, diabetic nephropathy, oxidative stress, GPx, Glutathione